Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Фарғона вилояти қурилиш материаллари саноатида комплекс таҳлиллар амалга оширилди.
24 Август 2026 19:00 1463 Чоп этиш
Таҳлил натижаларига кўра, 20 турдаги қурилиш материалларининг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси белгиланган кўрсаткичдан пастлиги аниқланди.
Таҳлил натижаларига кўра, мазкур товар бозорларида маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси паст бўлиб, янги ишлаб чиқариш лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари мавжуд ҳисобланади.
Шундан, 12 турдаги қурилиш материаллари Гарвард университетининг Иқтисодий мураккаблик индекси (Product complexity index) бўйича дунё ўртачасидан мураккаброқ товарлар турига киради.
Мазкур қурилиш материаллари (20 турдаги)нинг республика бўйича йиллик импорти 840 млн доллардан, Фарғона вилоятига тўғри келадиган импорт ҳажми эса 20 млн доллардан ортиқни ташкил этмоқда.

Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей проведён комплексный анализ промышленности строительных материалов Ферганской области
24 Августа 2026 19:00 1462 Распечатать
По результатам анализа установлено, что уровень насыщенности местной продукцией по 20 видам строительных материалов ниже установленного показателя.
Результаты анализа показывают, что уровень насыщенности местной продукцией на данных товарных рынках остаётся низким, что создаёт возможности для реализации новых производственных проектов.
Из них 12 видов строительных материалов относятся к категории товаров, которые являются более сложными, чем среднемировой уровень, согласно Индексу экономической сложности продукции (Product Complexity Index) Гарвардского университета.
Годовой объём импорта данных 20 видов строительных материалов в Республику Узбекистан составляет более 840 млн долларов, при этом объём импорта, приходящийся на Ферганскую область, составляет более 20 млн долларов.