Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Фарғона вилояти қурилиш материаллари саноатида комплекс таҳлиллар амалга оширилди.
24 Август 2026 19:00 1463 Чоп этиш
Таҳлил натижаларига кўра, 20 турдаги қурилиш материалларининг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси белгиланган кўрсаткичдан пастлиги аниқланди.
Таҳлил натижаларига кўра, мазкур товар бозорларида маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси паст бўлиб, янги ишлаб чиқариш лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари мавжуд ҳисобланади.
Шундан, 12 турдаги қурилиш материаллари Гарвард университетининг Иқтисодий мураккаблик индекси (Product complexity index) бўйича дунё ўртачасидан мураккаброқ товарлар турига киради.
Мазкур қурилиш материаллари (20 турдаги)нинг республика бўйича йиллик импорти 840 млн доллардан, Фарғона вилоятига тўғри келадиган импорт ҳажми эса 20 млн доллардан ортиқни ташкил этмоқда.

The Competition Policy and Consumer Rights Research Center conducted a comprehensive analysis of the construction materials industry in the Fergana region
According to the analysis, the level of market saturation with locally produced goods for 20 types of construction materials was found to be below the established benchmark.
The analysis shows that the level of local product saturation in these product markets remains low, creating opportunities for the implementation of new production projects.
Of these, 12 types of construction materials fall into the category of products that are more complex than the global average, according to Harvard University’s Product Complexity Index (PCI).
The annual import volume of these 20 types of construction materials into the Republic of Uzbekistan exceeds $840 million, while the import volume attributable to the Fergana region exceeds $20 million.