"Иқтисодий фаолликни баҳолашда илғор ёндашувлар ҳамда Ўзбекистонда бизнес фаоллиги индексини жорий этишнинг концептуал асослари" мавзусидаги илмий мақола "Marketing" журналида эълон қилинди.
14 Январь 2026 18:00 657 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан иқтисодий таҳлил ва прогнозлаш йўналишида муҳим илмий натижалар тақдим этилмоқда.
Хусусан Марказ директори, и.ф.д. Жумаев Олимжон Садуллаевич ҳамда Марказнинг бош илмий ходими Музаффар Тўйматов ҳаммуаллифлигида тайёрланган «Иқтисодий фаолликни баҳолашда илғор ёндашувлар ҳамда Ўзбекистонда бизнес фаоллиги индексини жорий этишнинг концептуал асослари» мавзусидаги илмий мақола «Marketing» журналида эълон қилинди.
Бизнес фаоллиги индекси (БФИ) методологияси халқаро PMI (Purchasing Managers’ Index) амалиётларига асосланган ҳолда ишлаб чиқилди. Методология иқтисодиётнинг жорий ҳолатини оператив баҳолашга қаратилган бўлиб, корхоналар фаолиятига оид сифат кўрсаткичлари асосида қисқа муддатли тенденцияларни аниқлаш имконини беради.
Мазкур индекс Ўзбекистонда макроиқтисодий таҳлилни такомиллаштириш, бизнес муҳитини баҳолаш ҳамда илм-фан ва амалиёт интеграциясини кучайтиришга хизмат қилади.

Научная статья на тему «Передовые подходы к оценке экономической активности и концептуальные основы внедрения индекса деловой активности в Узбекистане» опубликована в журнале «Marketing».
14 Января 2026 18:00 1017 Распечатать
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции представляет значимые научные результаты в направлении экономического анализа и прогнозирования.
В частности, в журнале «Marketing» опубликована научная статья на тему «Передовые подходы к оценке экономической активности и концептуальные основы внедрения индекса деловой активности в Узбекистане», подготовленная в соавторстве директора Центра, доктора экономических наук Олимжона Садуллаевича Жумаева, и главного научного сотрудника Центра Музаффара Туйматова.
Методология индекса деловой активности (ИДА) была разработана на основе международной практики PMI (Purchasing Managers’ Index). Данная методология направлена на оперативную оценку текущего состояния экономики и позволяет выявлять краткосрочные тенденции на основе качественных показателей деятельности предприятий.
Указанный индекс служит совершенствованию макроэкономического анализа в Узбекистане, оценке деловой среды, а также укреплению интеграции науки и практики.