Товар бозорлари юзасидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар тўплами тақдим этилди
Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида Рақобат қўмитаси томонидан мамлакатимизда тадбиркорлик ва инвестиция имкониятлари мавжуд бўлган товар бозорлари юзасидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар тўпламини тақдим этади.
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази 2025 йил ва 2026 йилнинг дастлабки ойларида амалга оширилган таҳлиллар натижасида:
- 2025 йил ва 2026 йил январ-апрел ойларида жами 94 турдаги товар бозорларида маҳаллий маҳсулотлар улуши белгиланган кўрсаткичдан паст эканлиги аниқланди;
- 2026 йил январь–февраль ойларида рақобат муҳити етарли даражада шаклланмаган ҳамда ички бозор тўйинмаган
20 турдаги маҳсулотлар бўйича қўшимча таҳлиллар амалга оширилди;
- Эркин иқтисодий зоналар мурожаатлари асосида 105 та товар бозори ўрганилиб, 55 та товар бозорида тўйинганлик даражаси паст эканлиги юзасидан хулосалар берилди.
Марказ томонидан товар бозорларининг тўйинганлик даражаси билан бир қаторда, нархлар динамикаси, қисқа муддатли прогнозлар, бизнес фаоллиги индекси ва ҳудудий рақобатбардошлик индекси каби таҳлилий инструментлар ҳам ишлаб чиқилмоқда.
Бу эса тадбиркорлар ва инвесторлар учун ички бозорда талаб юқори бўлган йўналишларни аниқлаш, импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, ҳудудлар кесимида инвестиция салоҳиятини баҳолаш ва бозорга кириш бўйича қарорларни ишончли маълумотлар асосида қабул қилиш имконини яратади.
Таҳлил натижалари Қўмита ва Тадқиқотлар марказининг расмий веб-сайтлари ҳамда ижтимоий тармоқлардаги саҳифалари орқали мунтазам эълон қилиб борилмоқда.
Батафсил: https://raqobat.gov.uz/uz/toyinganlik/
Шу билан биргаликда, қўшимча маҳсулотлар бўйича таҳлил ўтказиш ва улар тўғрисида маълумотларни олишни истасангиз Рақобат қўмитасига мурожаат қилишингиз мумкинлигини маълум қиламиз.

A collection of analytical materials on commodity markets has been presented
As part of the Tashkent International Investment Forum, the Competition Promotion and Consumer Protection Committee presents a collection of analytical materials prepared on commodity markets in Uzbekistan with entrepreneurial and investment potential.
According to the results of analyses conducted by the Competition Policy and Consumer Rights Research Center in 2025 and in the first months of 2026:
- in 2025 and January–April 2026, it was identified that the share of local products was below the established threshold in 94 commodity markets;
- in January–February 2026, additional analyses were conducted on 20 types of products where the competitive environment was not sufficiently developed and the domestic market remained unsaturated;
- based on applications from free economic zones, 105 commodity markets were studied, and conclusions were provided on the low level of market saturation in 55 commodity markets.
Along with assessing the level of saturation of commodity markets, the Center is also developing analytical tools such as price dynamics, short-term forecasts, the business activity index and the regional competitiveness index.
This enables entrepreneurs and investors to identify high-demand areas in the domestic market, launch the production of import-substituting products, assess the investment potential of regions and make market entry decisions based on reliable data.
The results of the analyses are regularly published on the official websites and social media pages of the Committee and the Research Center.
More details: https://raqobat.gov.uz/uz/toyinganlik/
We also inform you that if you are interested in conducting analyses on additional products and obtaining relevant information, you may contact the Competition Promotion and Consumer Protection Committee.