Йил таҳлилчиси – 2026
Ўзбекистон Республикаси Стратегик таҳлил ва истиқболни белгилаш олий мактаби ташаббуси билан ташкил этилган “Мамлакат миллий манфаатларини таъминлашда ахборот-таҳлилий фаолиятни такомиллаштириш: муаммо ва ечимлар” мавзусидаги илмий-амалий конференция доирасида Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори О.Жумаев “Ички ва ташқи омилларнинг маҳаллий бозорга таъсирини баҳолашда эконометрик моделлар, сунъий интеллект ва ахборот-таҳлилий ёндашувларнинг ўрни” мавзусидаги маърузаси билан иштирок этди.
Конференция якунларига кўра, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари марказининг таҳлил фаолияти юқори баҳоланиб “Йил таҳлилчиси – 2026” доирасида эътироф етилди ҳамда махсус диплом билан тақдирланди.
Мазкур нуфузли эътироф Марказнинг рақобат сиёсати, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва иқтисодий таҳлил соҳаларида амалга ошираётган илмий-тадқиқот ишлари, замонавий таҳлилий ёндашувларни амалиётга жорий этиш борасидаги ташаббуслари ҳамда юқори экспертлик салоҳиятининг муносиб эътирофи ҳисобланади.
Рақобат қўмитаси Марказ жамоасини ушбу муҳим ва шарафли ютуқ билан самимий муборакбод этади ҳамда келгуси фаолиятида янги илмий изланишлар ва янада улкан муваффақиятлар тилайди.

Аналитик года – 2026
В рамках научно-практической конференции на тему «Совершенствование информационно-аналитической деятельности в обеспечении национальных интересов: проблемы и решения», организованной Высшей школой стратегического анализа и прогнозирования Республики Узбекистан, директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции О.Жумаев выступил с докладом на тему «Роль эконометрических моделей, искусственного интеллекта и информационно-аналитических подходов в оценке влияния внутренних и внешних факторов на внутренний рынок».
По итогам конференции аналитическая деятельность Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции получила высокую оценку и была отмечена в рамках номинации «Аналитик года – 2026», а также награждена специальным дипломом.
Данное престижное признание является достойной оценкой научно-исследовательской работы Центра в сферах конкурентной политики, защиты прав потребителей и экономического анализа, а также его инициатив по внедрению современных аналитических подходов в практику и высокого экспертного потенциала.
Комитет по конкуренции искренне поздравляет коллектив Центра с этим важным и почётным достижением и желает дальнейших успехов, новых научных исследований и значимых результатов в профессиональной деятельности.