Йил таҳлилчиси – 2026
Ўзбекистон Республикаси Стратегик таҳлил ва истиқболни белгилаш олий мактаби ташаббуси билан ташкил этилган “Мамлакат миллий манфаатларини таъминлашда ахборот-таҳлилий фаолиятни такомиллаштириш: муаммо ва ечимлар” мавзусидаги илмий-амалий конференция доирасида Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори О.Жумаев “Ички ва ташқи омилларнинг маҳаллий бозорга таъсирини баҳолашда эконометрик моделлар, сунъий интеллект ва ахборот-таҳлилий ёндашувларнинг ўрни” мавзусидаги маърузаси билан иштирок этди.
Конференция якунларига кўра, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари марказининг таҳлил фаолияти юқори баҳоланиб “Йил таҳлилчиси – 2026” доирасида эътироф етилди ҳамда махсус диплом билан тақдирланди.
Мазкур нуфузли эътироф Марказнинг рақобат сиёсати, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва иқтисодий таҳлил соҳаларида амалга ошираётган илмий-тадқиқот ишлари, замонавий таҳлилий ёндашувларни амалиётга жорий этиш борасидаги ташаббуслари ҳамда юқори экспертлик салоҳиятининг муносиб эътирофи ҳисобланади.
Рақобат қўмитаси Марказ жамоасини ушбу муҳим ва шарафли ютуқ билан самимий муборакбод этади ҳамда келгуси фаолиятида янги илмий изланишлар ва янада улкан муваффақиятлар тилайди.

Analyst of the Year – 2026
Within the framework of the scientific and practical conference titled “Improving Information and Analytical Activities in Ensuring National Interests: Challenges and Solutions,” organized by the Higher School of Strategic Analysis and Foresight of the Republic of Uzbekistan, Mr. O.Jumaev, Director of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee, delivered a presentation on “The Role of Econometric Models, Artificial Intelligence, and Information-Analytical Approaches in Assessing the Impact of Internal and External Factors on the Domestic Market.”
Following the conference, the analytical activities of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee were highly recognized and honored within the framework of the “Analyst of the Year – 2026” nomination, receiving a special diploma.
This prestigious recognition reflects the Center’s significant contributions to research in the fields of competition policy, consumer rights protection, and economic analysis, as well as its initiatives to introduce modern analytical approaches into practice and its strong expert capacity.
The Competition Committee sincerely congratulates the Center’s team on this important and honorable achievement and wishes them continued success, new scientific accomplishments, and even greater achievements in their future endeavors.