Зинапоялар ва нарвонлар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан зинапоялар ва нарвонлар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 103 та корхона томонидан 15 та давлатдан жами 1,4 млн АҚШ долларлик (494 тонна) зинапоялар ва нарвонлар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 56% тўғри келган.
Туркия — 38%
Россия — 27%
Хитой — 27%
Бошқа давлатлар — 8%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда 3 та корхона томонидан 3 та давлатга жами 4,9 минг АҚШ долларлик (1,1 тонна) зинапоялар ва нарвонлар экспорт қилинган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 8 та корхона томонидан жами 3,9 млрд сўмлик (111 тонна) зинапоялар ва нарвонлар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 18% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Зинапоялар ва нарвонлар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши паст даражада шаклланган бўлиб, бозор тўлиқ тўйинмаган. Шу билан бирга, ички талабнинг юқорилиги мазкур маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича мавжуд қувватларни кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Ladders and Stepladders Market Analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee studied the competitive environment in the ladders and stepladders market, as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Import situation: In 2024, 103 companies imported ladders and stepladders from 15 countries with a total value of USD 1.4 million (494 tons).
Main share of imports: The top 5 importing companies accounted for 56% of total imports.
Türkiye — 38%
Russia — 27%
China — 27%
Other countries — 8%
Export situation: In 2024, 3 companies exported ladders and stepladders to 3 countries with a total value of USD 4.9 thousand (1.1 tons).
Domestic production: In 2024, 8 companies produced ladders and stepladders worth a total of 3.9 billion UZS (111 tons).
Market saturation level: The level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 18%. It should be noted that a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: The share of domestic production in the ladders and stepladders market remains low, indicating that the market is not fully saturated. At the same time, strong domestic demand demonstrates existing opportunities for expanding production capacities and implementing new investment projects in this sector.