Пайвандлаш учун фитинглар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан пайвандлаш учун фитинглар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 163 та корхона томонидан 12 та давлатдан жами 14 млн АҚШ долларлик (5,3 минг тонна) пайвандлаш учун фитинглар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 59% тўғри келган.
Хитой — 52%
Россия — 22%
Эрон — 15%
Бошқа давлатлар — 11%
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 16 та корхона томонидан жами 62 млрд сўмлик (717 тонна) пайвандлаш учун фитинглар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 11,9% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Пайвандлаш учун фитинглар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши етарли даражада шаклланмаган бўлиб, бозор тўлиқ тўйинмаган. Шу билан бирга, ички талаб юқори бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Analysis of the Welding Fittings Market Conducted
Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Promotion and Consumer Protection Committee of the Republic of Uzbekistan conducted a study of the competitive environment in the welding fittings market and assessed the level of domestic market saturation with locally manufactured products.
Import situation: In 2024, 163 companies imported welding fittings from 12 countries with a total value of USD 14 million (5.3 thousand tons).
Main share of imports: the top 5 importing companies accounted for 59% of total imports.
China — 52%
Russia — 22%
Iran — 15%
Other countries — 11%
Domestic production: In 2024, 16 companies produced welding fittings worth a total of UZS 62 billion (717 tons).
Market saturation level: The level of domestic market saturation with locally manufactured products amounted to 11.9%. It should be noted that a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: The share of domestic production in the welding fittings market remains insufficiently developed, and the market is not yet fully saturated. At the same time, strong domestic demand indicates significant opportunities for expanding production capacities and implementing new investment projects.