Пайвандлаш учун фитинглар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан пайвандлаш учун фитинглар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 163 та корхона томонидан 12 та давлатдан жами 14 млн АҚШ долларлик (5,3 минг тонна) пайвандлаш учун фитинглар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 59% тўғри келган.
Хитой — 52%
Россия — 22%
Эрон — 15%
Бошқа давлатлар — 11%
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 16 та корхона томонидан жами 62 млрд сўмлик (717 тонна) пайвандлаш учун фитинглар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 11,9% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Пайвандлаш учун фитинглар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши етарли даражада шаклланмаган бўлиб, бозор тўлиқ тўйинмаган. Шу билан бирга, ички талаб юқори бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Проведён анализ рынка фитингов для сварки
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан провёл исследование конкурентной среды на рынке фитингов для сварки, а также уровня насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией.
Состояние импорта: В 2024 году 163 предприятия импортировали фитинги для сварки из 12 стран на общую сумму 14 млн долларов США (5,3 тыс. тонн).
Основная доля импорта: доля 5 крупнейших импортёров составила 59% общего объёма импорта.
Китай — 52%
Россия — 22%
Иран — 15%
Другие страны — 11%
Внутреннее производство: В 2024 году 16 предприятий произвели фитинги для сварки на общую сумму 62 млрд сумов (717 тонн).
Уровень насыщенности: Уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 11,9%. Напоминаем, что рынок считается насыщенным при показателе выше 80%.
Вывод: На рынке фитингов для сварки доля отечественного производства пока недостаточно сформирована, и рынок остаётся ненасыщенным. Вместе с тем высокий внутренний спрос свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.