Қон ва дори қуйиш системалари (капельницалар) бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан капельницалар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 12 та корхона томонидан 12 та давлатдан жами 7,7 млн АҚШ долларлик (115 млн тонна) капельницалар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 57% тўғри келган.
Хитой — 97%
Германия — 2%
Бошқа давлатлар — 1%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда капельницалар экспорти амалга оширилмаган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 5 та корхона томонидан жами 48 млрд сўмлик (18,5 млн тонна) капельницалар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 14% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Капельницалар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши жуда паст бўлиб, бозор импортга юқори даражада боғлиқ. Шу билан бирга, ички талаб юқори бўлиб қолмоқда, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун катта имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

The market for blood and infusion systems (IV drips) has been analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee has studied the competitive environment in the IV drip market as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Imports: In 2024, 12 companies imported IV drips from 12 countries totaling USD 7.7 million (115 million tons).
Main share of imports: The top 5 importing companies accounted for 57% of total imports.
China — 97%
Germany — 2%
Other countries — 1%
Exports: No exports of IV drips were recorded in 2024.
Domestic production: In 2024, 5 companies produced IV drips worth UZS 48 billion (18.5 million tons).
Market saturation: The level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 14%. It should be noted that a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: The share of domestic production in the IV drip market remains low, and the market is highly dependent on imports. At the same time, domestic demand remains high, indicating significant opportunities for expanding production capacity and implementing new investment projects.