Қон ва дори қуйиш системалари (капельницалар) бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан капельницалар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 12 та корхона томонидан 12 та давлатдан жами 7,7 млн АҚШ долларлик (115 млн тонна) капельницалар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 57% тўғри келган.
Хитой — 97%
Германия — 2%
Бошқа давлатлар — 1%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда капельницалар экспорти амалга оширилмаган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 5 та корхона томонидан жами 48 млрд сўмлик (18,5 млн тонна) капельницалар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 14% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Капельницалар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши жуда паст бўлиб, бозор импортга юқори даражада боғлиқ. Шу билан бирга, ички талаб юқори бўлиб қолмоқда, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун катта имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Рынок систем для переливания крови и инфузионных растворов (капельниц) проанализирован
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучены конкурентная среда на рынке капельниц, а также уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией.
Импорт: В 2024 году 12 предприятий импортировали из 12 стран капельницы на сумму 7,7 млн долларов США (115 млн тонн).
Основная часть импорта: На долю 5 крупнейших импортёров приходится 57% общего объёма импорта.
Китай — 97%
Германия — 2%
Другие страны — 1%
Экспорт: В 2024 году экспорт капельниц не осуществлялся.
Внутреннее производство: В 2024 году 5 предприятий произвели капельницы на сумму 48 млрд сумов (18,5 млн тонн).
Уровень насыщенности: Уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 14%. Напоминаем, что рынок считается насыщенным при показателе выше 80%.
Вывод: Доля отечественного производства на рынке капельниц остаётся низкой, рынок в значительной степени зависит от импорта. При этом внутренний спрос остаётся высоким, что свидетельствует о наличии значительных возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.