Кремний диоксиди бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан кремний диоксиди бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 89 та корхона томонидан 17 та давлатдан жами 1,8 млн АҚШ долларлик (1 014 тн) кремний диоксиди импорт қилинган.
- Хитой — 81%
- Россия — 9%
- Германия — 7%
- Бошқа давлатлар — 3%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 71% тўғри келган.
2024 йилда 2 та корхона томонидан 2 та давлатга жами 12 минг АҚШ долларлик (69 тн) кремний диоксиди экспорт қилинган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 2 та корхона томонидан 1,1 млрд сўмлик (88 тн) кремний диоксиди ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 8,5% ни ташкил этган.
Хулоса: Кремний диоксиди бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш ҳажми паст даражада шаклланган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Рынок диоксида кремния проанализирован
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучены конкурентная среда на рынке диоксида кремния, а также уровень насыщенности внутреннего рынка продукцией отечественного производства.
Импорт: в 2024 году 89 предприятиями из 17 стран было импортировано диоксида кремния на сумму 1,8 млн долларов США (1 014 тонн).
Основная доля импорта: Доля 5 крупнейших импортёров составила 71% от общего объёма импорта.
- Китай — 81%
- Россия — 9%
- Германия — 7%
- Другие страны — 3%
В 2024 году 2 предприятиями в 2 страны было экспортировано диоксида кремния на сумму 12 тыс. долларов США (69 тонн).
Внутреннее производство: в 2024 году 2 предприятиями произведено диоксида кремния на сумму 1,1 млрд сумов (88 тонн).
Уровень насыщенности: по расчётам, уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 8,5%.
Вывод: на рынке диоксида кремния объёмы отечественного производства остаются на низком уровне. При этом спрос на данную продукцию сохраняется высоким, что свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.