Монополияга қарши комплаенс бўйича 2 кунлик ўқув курси ташкил этилди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Автомобиль йўллари қўмитаси ҳамда “Ўзбекистон ҳаво йўллари” АЖ ходимлари учун монополияга қарши комплаенс бўйича 2 кунлик ўқув курси ташкил этилди.
Ўқув курси доирасида иштирокчиларга рақобат тўғрисидаги қонунчиликнинг мазмун-моҳияти, унинг иқтисодиётдаги аҳамияти, устун мавқе, монополия ва табиий монополия тушунчалари, шунингдек, монополияга қарши комплаенс тизимини жорий этиш ва унинг самарадорлигини баҳолаш масалалари бўйича батафсил тушунчалар берилди.
Машғулотлар соҳада юқори малака ва амалий тажрибага эга бўлган мутахассислар томонидан олиб борилди.
Мазкур ўқув курси давлат органлари ва йирик хўжалик юритувчи субъектларда монополияга қарши комплаенс тизимини самарали жорий этиш, рақобат муҳитини таъминлаш ҳамда қонунчиликка риоя этиш маданиятини шакллантиришга қаратилган.

Организован двухдневный учебный курс по антимонопольному комплаенсу
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции был организован 2-дневный учебный курс по антимонопольному комплаенсу для сотрудников Комитета автомобильных дорог и АО «Uzbekistan Airways».
В рамках курса участникам были подробно разъяснены сущность и значение законодательства о конкуренции, его роль в экономике, понятия доминирующего положения, монополии и естественной монополии, а также вопросы внедрения системы антимонопольного комплаенса и оценки её эффективности.
Занятия проводились квалифицированными специалистами, обладающими высоким уровнем знаний и практического опыта в данной сфере.
По завершении курса участникам были вручены специальные сертификаты установленного образца.
Данный учебный курс направлен на эффективное внедрение системы антимонопольного комплаенса в государственных органах и крупных хозяйствующих субъектах, обеспечение конкурентной среды, а также формирование культуры соблюдения законодательства.