Қуруқ сут бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан қуруқ сут бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 28 та корхона томонидан 6 та давлатдан жами 14,3 млн АҚШ долларлик (7,1 минг тн) қуруқ сут импорт қилинган.
- Белорусь — 71%
- Қирғизистон — 18%
- Эрон — 6%
- Бошқа давлатлар — 5%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 71% тўғри келган.
2024 йилда 3 та корхона томонидан 3 та давлатга жами 11 минг АҚШ долларлик (5 тн) қуруқ сут экспорт қилинган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 23 та корхона томонидан 127 млрд сўмлик (4,5 минг тн) қуруқ сут ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 39% ни ташкил этган.
Хулоса: Қуруқ сут бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш маълум даражада шаклланган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Dry Milk Market Analysis Conducted
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee has conducted a study of the competitive environment in the dry milk market, as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Imports: In 2024, 28 companies imported dry milk from 6 countries worth USD 14.3 million (7.1 thousand tons).
The main share of imports accounted for:
- Belarus — 71%
- Kyrgyzstan — 18%
- Iran — 6%
- Other countries — 5%
The top 5 importing companies accounted for 71% of total imports.
In 2024, 3 companies exported dry milk to 3 countries worth USD 11 thousand (5 tons).
Domestic production: In 2024, 23 enterprises produced dry milk worth 127 billion UZS (4.5 thousand tons).
Market saturation level: According to calculations, the level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 39%.
It should be noted that under current regulations, a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: Domestic production of dry milk has been formed to a certain extent. At the same time, demand for this product remains high, indicating significant opportunities for expanding production capacity and implementing new investment projects.