Қуруқ сут бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан қуруқ сут бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 28 та корхона томонидан 6 та давлатдан жами 14,3 млн АҚШ долларлик (7,1 минг тн) қуруқ сут импорт қилинган.
- Белорусь — 71%
- Қирғизистон — 18%
- Эрон — 6%
- Бошқа давлатлар — 5%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 71% тўғри келган.
2024 йилда 3 та корхона томонидан 3 та давлатга жами 11 минг АҚШ долларлик (5 тн) қуруқ сут экспорт қилинган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 23 та корхона томонидан 127 млрд сўмлик (4,5 минг тн) қуруқ сут ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 39% ни ташкил этган.
Хулоса: Қуруқ сут бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш маълум даражада шаклланган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Проведен анализ рынка сухого молока
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции проведено исследование конкурентной среды на рынке сухого молока, а также уровня насыщенности внутреннего рынка продукцией отечественного производства.
Импорт: В 2024 году 28 предприятий импортировали из 6 стран сухое молоко на сумму 14,3 млн долларов США (7,1 тыс. тонн).
Основная доля импорта приходится на:
- Беларусь — 71%
- Кыргызстан — 18%
- Иран — 6%
- Другие страны — 5%
На долю 5 крупнейших импортёров приходится 71% общего объёма импорта.
В 2024 году 3 предприятия экспортировали в 3 страны сухое молоко на сумму 11 тыс. долларов США (5 тонн).
Внутреннее производство: В 2024 году 23 предприятия произвели сухое молоко на сумму 127 млрд сумов (4,5 тыс. тонн).
Уровень насыщенности: По расчетам, уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 39%.
Напоминаем, что в соответствии с действующим порядком рынок считается насыщенным при уровне выше 80%.
Вывод: Внутреннее производство сухого молока в определённой степени сформировано. В то же время спрос на данный продукт остаётся высоким, что свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.