Аккумулятор бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан аккумулятор бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
2024 йилда 27 та корхона томонидан 12 та давлатдан жами 19,9 млн АҚШ долларлик (943 минг дона) қўрғошинли аккумулятор импорт қилинган.
- Жанубий Корея — 42%
- Хитой — 27%
- Қозоғистон — 18%
- Бошқа давлатлар — 13%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 70% тўғри келган.
2024 йилда 4 та корхона томонидан 5 та давлатга жами 5,2 млн АҚШ долларлик (151 минг дона) қўрғошинли аккумулятор экспорт қилинган.
2024 йилда 2 та корхона томонидан 478 млрд сўмлик (1,1 млн дона) қўрғошинли аккумулятор ишлаб чиқарилган.
Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 59,2% ни ташкил этган.
Хулоса: Қўрғошинли аккумулятор бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш маълум даражада шаклланган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

An Analysis of the Battery Market Has Been Conducted
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee analyzed the competitive environment in the battery market, as well as the level of saturation of the domestic market with locally produced goods.
In 2024, 27 enterprises imported lead-acid batteries from 12 countries totaling USD 19.9 million (943 thousand units).
Import structure:
- Republic of Korea — 42%
- China — 27%
- Kazakhstan — 18%
- Other countries — 13%
The top 5 importing enterprises accounted for 70% of total imports.
In 2024, 4 enterprises exported products to 5 countries totaling USD 5.2 million (151 thousand units).
In 2024, 2 enterprises produced goods worth UZS 478 billion (1.1 million units).
Market saturation:
According to calculations, the level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 59.2%.
It should be noted that a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: Domestic production in the lead-acid battery market has reached a certain level of development.
At the same time, demand for this product remains high.
This indicates significant opportunities for expanding production capacity and implementing new investment projects.