Аккумулятор бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан аккумулятор бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
2024 йилда 27 та корхона томонидан 12 та давлатдан жами 19,9 млн АҚШ долларлик (943 минг дона) қўрғошинли аккумулятор импорт қилинган.
- Жанубий Корея — 42%
- Хитой — 27%
- Қозоғистон — 18%
- Бошқа давлатлар — 13%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 70% тўғри келган.
2024 йилда 4 та корхона томонидан 5 та давлатга жами 5,2 млн АҚШ долларлик (151 минг дона) қўрғошинли аккумулятор экспорт қилинган.
2024 йилда 2 та корхона томонидан 478 млрд сўмлик (1,1 млн дона) қўрғошинли аккумулятор ишлаб чиқарилган.
Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 59,2% ни ташкил этган.
Хулоса: Қўрғошинли аккумулятор бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш маълум даражада шаклланган. Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда. Бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Проведён анализ рынка аккумуляторов
Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции провёл анализ конкурентной среды на рынке аккумуляторов, а также уровня насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией.
В 2024 году 27 предприятий импортировали свинцово-кислотные аккумуляторы из 12 стран на общую сумму 19,9 млн долларов США (943 тыс. единиц).
Структура импорта:
- Республика Корея — 42%
- Китай — 27%
- Казахстан — 18%
- Другие страны — 13%
На долю 5 крупнейших импортёров пришлось 70% общего объёма импорта.
В 2024 году 4 предприятия экспортировали продукцию в 5 стран на сумму 5,2 млн долларов США (151 тыс. единиц).
В 2024 году 2 предприятия произвели продукцию на сумму 478 млрд сумов (1,1 млн единиц).
Согласно расчётам, уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 59,2%.
Напоминаем, что рынок считается насыщенным при уровне выше 80%.
Вывод: На рынке свинцово-кислотных аккумуляторов отечественное производство сформировано на определённом уровне.
В то же время спрос на данный продукт остаётся высоким.
Это свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.