Велосипед учун резина камералар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан велосипед учун резина камералар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
2024 йилда 39 та корхона томонидан 4 та давлатдан жами 2 млн АҚШ долларлик (4,2 млн дона) велосипед учун резина камералар импорт қилинган.
• Хитой — 99%
• Бошқа 3 та давлат — 1%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 70% тўғри келган.
2024 йилда экспорт амалга оширилмаган.
2024 йилда атиги 1 та корхона томонидан жами 101 млн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0,2% ни ташкил этган.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги тартибга кўра ушбу кўрсаткич 80%дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса:
Велосипед учун резина камералар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш ҳажми жуда паст.
Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда.
Бу эса маҳаллий ишлаб чиқаришни кенгайтириш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун катта имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Analysis of the Bicycle Inner Tube Market Conducted
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee has conducted a study of the competitive environment in the bicycle inner tube market, as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
In 2024, 39 companies imported bicycle inner tubes from 4 countries worth a total of USD 2 million (4.2 million units).
The main share of imports accounted for:
• China — 99%
• Other 3 countries — 1%
The top 5 importing companies accounted for 70% of total imports.
No exports were recorded in 2024.
In 2024, only 1 enterprise produced goods worth 101 million UZS.
Market saturation level:
According to calculations, the level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 0.2%.
It should be noted that under current regulations, a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion:
The volume of domestic production of bicycle inner tubes remains extremely low. At the same time, market demand for this product remains high, indicating significant opportunities for expanding local production and implementing new investment projects.