Велосипед учун резина камералар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан велосипед учун резина камералар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
2024 йилда 39 та корхона томонидан 4 та давлатдан жами 2 млн АҚШ долларлик (4,2 млн дона) велосипед учун резина камералар импорт қилинган.
• Хитой — 99%
• Бошқа 3 та давлат — 1%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 70% тўғри келган.
2024 йилда экспорт амалга оширилмаган.
2024 йилда атиги 1 та корхона томонидан жами 101 млн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0,2% ни ташкил этган.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги тартибга кўра ушбу кўрсаткич 80%дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса:
Велосипед учун резина камералар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш ҳажми жуда паст.
Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда.
Бу эса маҳаллий ишлаб чиқаришни кенгайтириш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун катта имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Проведен анализ рынка резиновых камер для велосипедов
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции проведено исследование конкурентной среды на рынке резиновых камер для велосипедов, а также уровня насыщенности внутреннего рынка продукцией отечественного производства.
В 2024 году 39 предприятий импортировали из 4 стран резиновые камеры для велосипедов на сумму 2 млн долларов США (4,2 млн единиц).
Основная доля импорта приходится на:
• Китай — 99%
• Другие 3 страны — 1%
На долю 5 крупнейших импортёров приходится 70% общего объёма импорта.
В 2024 году всего 1 предприятие произвело продукцию на сумму 101 млн сумов.
По расчетам, уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 0,2%.
Напоминаем, что в соответствии с действующим порядком рынок считается насыщенным при уровне выше 80%.
Объемы отечественного производства резиновых камер для велосипедов остаются крайне низкими. В то же время спрос на данную продукцию на рынке остается высоким, что свидетельствует о наличии значительных возможностей для расширения местного производства и реализации новых инвестиционных проектов.