Қўл пневматик насослари бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан қўл пневматик насослари бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
2024 йилда 109 та корхона томонидан 16 та давлатдан жами 650 минг АҚШ долларлик (458 минг дона) қўл пневматик насослари импорт қилинган.
•  Хитой — 99%
•  Бошқа 15 та давлат — 1%
Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 58% тўғри келган.
Ўртача импорт нархи — 1 дона учун 1,4 доллар.
2024 йилда экспорт амалга оширилмаган.
2024 йилда атиги 3 та корхона томонидан жами 11 млн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Ҳисоб-китобларга кўра, ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0% ни ташкил этган.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги тартибга кўра ушбу кўрсаткич 80%дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса:
Қўл пневматик насослари бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш ҳажми жуда паст.
Шу билан бирга, бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талаб юқори бўлиб қолмоқда.
Бу эса маҳаллий ишлаб чиқаришни кенгайтириш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун катта имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

An Analysis of the Market for Hand Pneumatic Pumps Has Been Conducted
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee studied the competitive environment in the market for hand pneumatic pumps, as well as the level of saturation of the domestic market with locally produced goods.
In 2024, 109 enterprises imported hand pneumatic pumps from 16 countries, totaling USD 650 thousand (458 thousand units).
Main import sources:
• China — 99%
• Other 15 countries — 1%
The top 5 importing enterprises accounted for 58% of total imports.
The average import price was USD 1.4 per unit.
No exports were recorded in 2024.
In 2024, only 3 enterprises produced goods worth 11 million UZS.
Market saturation:
According to calculations, the level of saturation of the domestic market with locally produced goods was 0%.
It should be noted that, under current regulations, a market is considered saturated when this показатель exceeds 80%.
Conclusion:
The volume of domestic production in the hand pneumatic pump market remains extremely low.
At the same time, demand for this product remains high.
This indicates significant opportunities for expanding local production and implementing new investment projects.