Бизнес фаоллиги индексининг 2025 йил 4-чорак натижалари ва 2026 йилнинг 1-чорак кутилмалари баҳоланди
4 Февраль 2026 18:00 1575 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан тадбиркорлик муҳити ва бизнес субъектлари кайфиятини акс эттирувчи Бизнес фаоллиги индексининг 2025 йил 4-чорак натижалари ва 2026 йилнинг 1-чорак кутилмалари баҳоланди.
БФИ сўровномасида Қўмитанинг Fair Tech ягона ахборот тизими орқали республикадаги ишлаб чиқариш ва хизматлар соҳасидаги 350 дан ортиқ йирик корхоналар респондент сифатида иштирок этди.
Сўровнома натижаларига кўра, 2025 йил 4-чоракда БФИ йиғма кўрсаткичи 3-чоракка нисбатан 0,9 бандга ошиб, 57,3 бандни ташкил этди. Шунингдек, 2026 йил 1-чораги учун БФИнинг прогноз кўрсаткичлари 54,9 банд бўлиши кутилмоқда.
Халқаро тан олинган ПМИга кўра, БФИ кўрсаткичи 50 банддан юқори бўлса, бу иқтисодиётда барқарор ўсиш ва фаолликнинг ортиб бораётганини билдиради.
БФИнинг ҳудудлар кесимидаги таҳлилига кўра, энг яхши натижа Тошкент шаҳри (61) ва Наманган (60) вилоятида кузатилган бўлса, Қашқадарё (50,8), Самарқанд (51) ва Навоий (53) вилоятларида индекс натижаси нисбатан паст кўрсаткичларга тенг бўлди.
Умуман олганда, БФИ натижалари мамлакатимизда бизнес муҳити барқарор сақланаётганини ҳамда йирик тадбиркорлик субъектлари томонидан келгуси даврда ҳам фаоллик сақланиб қолиши бўйича ижобий кутилмалар мавжудлигини кўрсатмоқда.

The results of the Business Activity Index for the fourth quarter of 2025 and expectations for the first quarter of 2026 have been assessed.
4 February 2026 18:00 1870 Print
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee assessed the results of the Business Activity Index for the fourth quarter of 2025, as well as expectations for the first quarter of 2026, reflecting the business environment and sentiments of business entities.
More than 350 large enterprises operating in manufacturing and service sectors across the country participated in the BAI survey via the Committee’s unified Fair Tech information system.
According to the survey results, the cumulative BAI indicator in the 4th quarter of 2025 increased by 0.9 points compared to the 3rd quarter and amounted to 57.3 points. Also, the forecast BAI indicators for the 1st quarter of 2026 are expected to be 54.9 points.
According to the internationally recognized PMI benchmark, a value above 50 points indicates stable economic growth and increasing business activity.
Regional analysis shows the highest results in Tashkent city (61) and Namangan region (60), while relatively lower indicators were recorded in Kashkadarya (50.8), Samarkand (51), and Navoi (53) regions.
Overall, the results demonstrate that the business environment in the country remains stable, and large business entities maintain positive expectations regarding future economic activity.