Жорий йилнинг 23–24 декабрь кунлари Тошкент шаҳрида Рақобат қўмитаси томонидан German Sparkassenstiftung ҳамда Германиянинг ҳамкорлик ташкилотлари билан ҳамкорликда “Сунъий интеллектни бошқариш: тартибга солиш ҳамда рақобатни таъминлаш бўйича Европа Иттифоқи қонунчилиги ва глобал стратегиялар” мавзусида халқаро семинар ташкил этилди.
24 Декабрь 2025 18:00 1153 Чоп этиш
Мазкур семинарда Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ходимлари фаол иштирок этиб, сунъий интеллектни тартибга солиш, рақобат сиёсати ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш соҳасидаги илғор халқаро ёндашувлар билан яқиндан танишдилар.
Семинарда Германия, Франция ва бошқа хорижий давлатларнинг етакчи экспертлари, шунингдек ҳалол рақобатни таъминлаш, инновацияларни жорий этишни қўллаб-қувватлаш ҳамда сунъий интеллектни самарали тартибга солиш тизимини шакллантириш учун масъул вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этди.
Семинар якунида иштирокчилар ўртасида фикр-мулоҳазалар алмашилди ҳамда қатнашчиларга сертификатлар топширилди.

В период с 23 по 24 декабря текущего года в Ташкенте Комитет по развитию конкуренции совместно с German Sparkassenstiftung и партнёрскими организациями Германии организовал международный семинар на тему «Управление искусственным интеллектом: регулирование и обеспечение конкуренции в соответствии с законодательством Европейского Союза и глобальными стратегиями».
24 Декабря 2025 18:00 1411 Распечатать
В семинаре активно приняли участие сотрудники Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции, которые подробно ознакомились с передовыми международными подходами к регулированию искусственного интеллекта, конкурентной политике и поддержке инноваций.
В семинаре участвовали ведущие эксперты из Германии, Франции и других зарубежных стран, а также представители министерств и ведомств, ответственных за обеспечение честной конкуренции, поддержку внедрения инноваций и формирование эффективной системы регулирования искусственного интеллекта.