Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ташкил этилган “Монополияга қарши комплаенс” бўйича махсус ўқув курси ташкил етилди.
7 Ноябрь 2025 20:47 929 Чоп этиш
Дастур доирасида соҳанинг етакчи мутахассислари, Қўмита бошқарма бошлиқлари ҳамда илмий ходимлар томонидан рақобатни чекловчи ҳаракатларни олдини олиш, инсофсиз рақобат ҳолатларини аниқлаш, давлат харидларида шаффоф рақобат муҳитини таъминлаш ва монополияга қарши қонунчиликнинг долзарб масалалари бўйича маърузалар ўқилди.
Иштирокчилар комплаенс тизимини самарали йўлга қўйиш, унинг натижадорлигини баҳолаш, шунингдек рақобат сиёсатидаги замонавий тенденциялар — рақамли платформалар, сунъий интеллект ва биржа савдоларидаги монопол ҳаракатлар ҳақида чуқур билимларга эга бўлдилар.

В Центре исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан был организован специальный учебный курс на тему «Антимонопольный комплаенс».
7 Ноября 2025 20:47 289 Распечатать
В рамках программы ведущие специалисты отрасли, начальники управлений Комитета и научные сотрудники прочитали лекции о предотвращении действий, ограничивающих конкуренцию, выявлении случаев недобросовестной конкуренции, обеспечении прозрачной конкурентной среды в государственных закупках и обсуждении актуальных вопросов антимонопольного законодательства.
Участники получили глубокие знания о том, как эффективно внедрять систему комплаенса, оценивать её результативность, а также о современных тенденциях конкурентной политики — цифровых платформах, искусственном интеллекте и монопольных действиях на биржевых торгах.
Подобные курсы, направленные на внедрение конкурентной политики в практику, обновление профессиональных знаний и повышение квалификации, регулярно организуются Центром на системной основе.