Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори и.ф.д. О.Жумаев “Яшил иқтисодиёт шароитида маркетинг концепцияларини қўллаш” мавзусидаги халқаро конференцияда “Рақамли савдо платформаларини ривожлантиришда рақобат сиёсатининг роли” мавзусида маъруза қилди.
16 Октябрь 2025 09:58 4042 Чоп этиш
Маърузада рақамли иқтисодиётнинг жадал ўсиб бораётгани, электрон тижорат бозорининг йиллик 40% ўсиши ва рақобат сиёсатининг янги йўналишлари ҳақида сўз борди.
Таъкидланишича, рақамли платформаларни тартибга солиш бўйича халқаро тажриба (Digital Markets Act, FTC, CMA, JFTC ва бошқалар) Ўзбекистон учун муҳим намуна бўлмоқда.
Янги “Рақобат тўғрисида”ги Қонун ва Вазирлар Маҳкамасининг 256-сон қарори билан илк бор рақамли платформаларнинг устун мавқелари ва нарх алгоритмлари ҳуқуқий жиҳатдан белгиланди.
Шунингдек, Қўмита ҳузурида ташкил этилган Digital Task Force (Тас форс) гуруҳи рақамли бозорлардаги тенденциялар ва эҳтимолий суиистеъмол ҳолатларини таҳлил қилмоқда.
Маъруза якунида рақамли иқтисодиётни барқарор ривожлантириш, соғлом рақобат муҳитини таъминлаш шунингдек, давлат ва бизнес ҳамкорлигини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.

At the international conference “Application of Marketing Concepts in the Green Economy,” PhD O.Jumaev, Director of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Promotion and Consumer Protection Committee of Uzbekistan, delivered a presentation titled “The Role of Competition Policy in the Development of Digital Trade Platforms.”
16 October 2025 09:58 4041 Print
In his presentation, he highlighted the rapid growth of the digital economy, the 40 percent annual growth rate of the e-commerce market, and the emerging priorities of competition policy.
It was emphasized that international regulatory practices related to digital platforms (Digital Markets Act, FTC, CMA, JFTC, and others) serve as an important reference for Uzbekistan.
For the first time, the new Law “On Competition” and the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 256 have legally defined the dominant position of digital platforms and price algorithms.
Additionally, the Digital Task Force established under the Committee is analyzing trends in digital markets and potential cases of abuse.
In conclusion, the importance of sustainable digital economic development, ensuring a healthy competitive environment, and strengthening cooperation between the state and businesses was underlined.