Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори и.ф.д. О.Жумаев “Яшил иқтисодиёт шароитида маркетинг концепцияларини қўллаш” мавзусидаги халқаро конференцияда “Рақамли савдо платформаларини ривожлантиришда рақобат сиёсатининг роли” мавзусида маъруза қилди.
16 Октябрь 2025 09:58 4042 Чоп этиш
Маърузада рақамли иқтисодиётнинг жадал ўсиб бораётгани, электрон тижорат бозорининг йиллик 40% ўсиши ва рақобат сиёсатининг янги йўналишлари ҳақида сўз борди.
Таъкидланишича, рақамли платформаларни тартибга солиш бўйича халқаро тажриба (Digital Markets Act, FTC, CMA, JFTC ва бошқалар) Ўзбекистон учун муҳим намуна бўлмоқда.
Янги “Рақобат тўғрисида”ги Қонун ва Вазирлар Маҳкамасининг 256-сон қарори билан илк бор рақамли платформаларнинг устун мавқелари ва нарх алгоритмлари ҳуқуқий жиҳатдан белгиланди.
Шунингдек, Қўмита ҳузурида ташкил этилган Digital Task Force (Тас форс) гуруҳи рақамли бозорлардаги тенденциялар ва эҳтимолий суиистеъмол ҳолатларини таҳлил қилмоқда.
Маъруза якунида рақамли иқтисодиётни барқарор ривожлантириш, соғлом рақобат муҳитини таъминлаш шунингдек, давлат ва бизнес ҳамкорлигини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.

Директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции, доктор экономических наук О.Жумаев, выступил с докладом на международной конференции «Применение маркетинговых концепций в условиях зелёной экономики» на тему «Роль конкурентной политики в развитии цифровых торговых платформ».
16 Октября 2025 09:58 3693 Распечатать
В докладе шла речь о стремительном росте цифровой экономики, ежегодном увеличении рынка электронной коммерции на 40% и новых направлениях конкурентной политики.
Отмечалось, что международный опыт регулирования цифровых платформ (Digital Markets Act, FTC, CMA, JFTC и другие) служит важным примером для Узбекистана.
Новый Закон «О конкуренции» и постановление Кабинета Министров №256 впервые закрепили на законодательном уровне понятия цифровых платформ, их доминирующего положения и ценовых алгоритмов.
Кроме того, при Комитете создана группа Digital Task Force (Тас Форс), анализирующая тенденции и возможные случаи злоупотреблений на цифровых рынках.
В завершение доклада было подчеркнуто, что устойчивое развитие цифровой экономики, обеспечение здоровой конкурентной среды, а также укрепление сотрудничества между государством и бизнесом являются важнейшими задачами сегодняшнего дня.