Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Электромагнит мослашув маркази” давлат унитар корхонаси раҳбар ва ходимлари учун “Монополияга қарши комплаенс” мавзусида икки кунлик амалий ўқув курси ташкил этилди.
9 Сентябрь 2025 14:30 1834 Чоп этиш
Ўқув дастури давомида иштирокчилар иқтисодиётда рақобат муҳитини шакллантириш, монополияга қарши қонунчиликни тўғри қўллаш ва соҳага оид амалий кўникмаларни мустаҳкамлашга қаратилган билим ва кўникмаларга ега бўлдилар.
Дарслар тегишли соҳада кўп йиллик тажрибага эга мутахассислар — Қўмита раҳбарияти, бошқарма ва бўлим бошлиқлари, олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари томонидан олиб борилди.

The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee organized a two-day practical training course on “Antimonopoly Compliance” for the management and employees of the State Unitary Enterprise “Electromagnetic Compatibility Center.”
9 September 2025 14:30 1833 Print
During the training program, participants gained knowledge and skills aimed at fostering a competitive environment in the economy, properly applying antimonopoly legislation, and strengthening practical competencies in the field.
The sessions were conducted by experts with many years of experience in the field — the leadership of the Committee, heads of departments and divisions, as well as professors and lecturers from higher educational institutions.
At the end of the course, participants were awarded special certificates.
Such courses, aimed at implementing competition policy in practice, updating sectoral knowledge, and enhancing qualifications, are systematically organized by the Center on a regular basis.