Рақамли трансформация ва адолатли рақобат сари қўйилган навбатдаги муҳим қадам
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ҳамда Рақамли ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандуми имзоланди.
Ушбу меморандум рақамли трансформация шароитида рақобат муҳитини ривожлантириш, истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда давлат бошқарувида замонавий технологияларни жорий этиш соҳаларидаги ўзаро ҳамкорликни кучайтиришни мақсад қилади.
Меморандум доирасидаги асосий йўналишлар:
✅ Рақобат муҳитини таҳлил қилиш ва рақамли платформаларни жорий этиш
✅ Big Data ва AI орқали давлат харидларини мониторинг қилиш
✅ Истеъмолчилар шикоятлари билан ишлаш жараёнларини автоматлаштириш
✅ Ахборот-маърифий кампаниялар орқали аҳоли хабардорлигини ошириш
✅ Қўшма тадқиқотлар, методик тавсиялар, семинарлар ва форумлар ўтказиш
✅ Рақобат ва рақамли иқтисодиёт соҳасидаги малакани ошириш
Шунингдек, Меморандум доирасида рақамли бозорларни таҳлил қилиш, шаффофликни таъминлаш ва рақамли ечимларни жорий этиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш назарда тутилган.
Учрашув якунида Тадқиқотлар маркази директори Олимжон Жумаев Рақамли ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази директори Анвар Мансуров билан ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандумини имзолади. Ушбу келишув рақобат сиёсати ва рақамли трансформация соҳаларидаги амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Важный шаг к цифровой трансформации и честной конкуренции
Подписан меморандум о взаимопонимании между Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и Центром управления проектами цифрового правительства.
Данный меморандум направлен на усиление взаимодействия в области развития конкурентной среды в условиях цифровой трансформации, защиты прав потребителей и внедрения современных технологий в государственное управление.
Основные направления сотрудничества в рамках меморандума:
✅ Основные направления деятельности в рамках меморандума:
✅ Анализ конкурентной среды и внедрение цифровых платформ;
✅ Мониторинг государственных закупок с помощью Big Data и искусственного интеллекта;
✅ Автоматизация процессов обработки жалоб потребителей;
✅ Повышение осведомленности населения посредством информационно-просветительских кампаний;
✅ Проведение совместных исследований, методических рекомендаций, семинаров и форумов;
✅ Повышение квалификации в области конкуренции и цифровой экономики.
Также в рамках Меморандума предусмотрена реализация совместных проектов по анализу цифровых рынков, обеспечению прозрачности и внедрению цифровых решений.
По итогам встречи директор Центра исследований Олимжон Жумаев и директор Центра управления проектами цифрового правительства Анвар Мансуров подписали Меморандум о взаимопонимании. Это соглашение послужит дальнейшему укреплению практического сотрудничества в области конкурентной политики и цифровой трансформации.