Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар ходимларини рақобат сиёсати бўйича ўқитиш ва малакасини оширишга қаратилган навбатдаги ўқув курси бўлиб ўтди.
27 Май 2025 17:11 1028 Чоп этиш
Ўқув дастури давомида иштирокчилар иқтисодиётда рақобат муҳитини шакллантириш, монополияга қарши қонунчиликни тўғри қўллаш ва соҳага оид амалий кўникмаларни мустаҳкамлашга қаратилган билим ва кўникмаларга ега бўлдилар.
“Рақобат тўғрисида”ги Қонун ва унинг мақсадлари
Устун мавқе ва монополияни аниқлаш мезонлари
Монополияга қарши комплаенс тизими ва уни жорий этиш тартиби
Инсофсиз рақобат ҳолатлари ва уларга нисбатан ҳуқуқий чоралар
Картел ва вертикал келишувлар, савдолардаги тил бириктириш ҳолатлари
Давлат харидлари ва тендер жараёнларида рақобат қоидалари
Рақамли платформаларда бозор ҳукмронлиги ва унинг таҳлили
Биржа савдоларида манипуляция ҳаракатлари ва назорат механизмлари
Дарслар тегишли соҳада кўп йиллик тажрибага эга мутахассислар — Қўмита раҳбарияти, бошқарма ва бўлим бошлиқлари, олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари томонидан олиб борилди.

При Центре исследований конкурентной политики и прав потребителей Комитета по развитию конкуренции состоялся очередной учебный курс, направленный на повышение квалификации сотрудников государственных органов и хозяйствующих субъектов в сфере конкурентной политики.
27 Мая 2025 17:11 813 Распечатать
В рамках учебной программы участники получили знания и навыки, направленные на формирование конкурентной среды в экономике, эффективное применение антимонопольного законодательства и развитие профессиональных компетенций в данной области.
В рамках курса были рассмотрены следующие ключевые направления
Закон «О конкуренции» и его основные цели
Критерии выявления доминирующего положения и признаков монополии
Система антимонопольного комплаенса и порядок её внедрения
Недобросовестная конкуренция и меры правового реагирования
Картели, вертикальные соглашения и сговоры на торгах
Принципы обеспечения конкуренции в государственных закупках и тендерах
Анализ доминирования на цифровых платформах
Манипуляции на биржевых торгах и механизмы их контроля.
Занятия проводили опытные специалисты — руководство Комитета, начальники управлений и отделов, а также преподаватели высших учебных заведений.