Коррупцияга қарши курашиш тизими такомиллаштирилмоқда
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгашнинг 2025 йил 5 март куни ўтказилган кенгайтирилган йиғилишида коррупцияга қарши курашиш борасида бир қатор янги устувор вазифалар белгилаб берилган эди.
Ушбу устувор вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2025 йил 21 апрель куни иккита муҳим ҳужжат, яъни “Коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш бўйича белгиланган устувор вазифалар ижросини самарали ташкил этишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-71-сон Фармон ва “Давлат органлари ва ташкилотларининг коррупцияга қарши ички назорат бўлинмалари мустақиллигини таъминлаш ҳамда фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-147-сон қарор қабул қилинди.
2025 йил 8 май куни Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ўтказилган йиғилишда ушбу ҳужжатларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида Марказ ходимларига атрофлича тушунтиришлар берилди.
Йиғилишда ҳар бир ходим коррупцияга қарши кураш борасида олиб борилаётган ислоҳотлардан яхши хабардор бўлиши шартлиги, коррупцияга қарши курашиш умуммиллий вазифа эканлиги, коррупцияга нисбатан муросасиз бўлиш ҳамда бу борада мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида ходимлар ва аҳоли орасида тушунтириш ишларини олиб бориш лозимлиги белгилаб олинди.
Йиғилишда Рақобат қўмитасининг Ички аудит, коррупцияга қарши курашиш ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш бўлими бош мутахассиси Ў.Тошбоев иштирок этди.

The anti-corruption system is being improved
As is known, during the extended meeting of the National council on combating corruption held on March 5, 2025, under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, a number of new priority tasks in the field of combating corruption were identified.
To ensure the implementation of these priority tasks, on April 21, 2025, the President of the Republic of Uzbekistan adopted two important documents — Presidential Decree No. DP-71 “On measures to effectively organize the implementation of priority tasks identified for further improvement of the anti-corruption system” and Government Resolution No. RP-147 “On measures to ensure the independence and enhance the efficiency of internal anti-corruption control units within state bodies and organizations”
On May 8, 2025, the Competition Policy and Consumer Rights Research Center held a meeting where detailed explanations were provided to the Center’s staff regarding the essence and significance of these documents.
It was emphasized at the meeting that every employee must be well-informed about the ongoing reforms in the field of combating corruption, that fighting corruption is a nationwide task, that a zero-tolerance attitude towards corruption is essential, and that awareness-raising efforts should be conducted among employees and the public regarding the anti-corruption reforms being implemented in the country.
The meeting was attended by U. Toshboyev, Chief Specialist of the Department for Internal Audit, Anti-Corruption, and Legal Practice Review of the Competition Committee.