Рақобат қўмитаси томонидан реклама қонунчилиги бузилишига йўл қўйган ахборот ресурсининг номи ўзгартирилиши таъминланди
10 Апрель 2025 16:08 1000 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси томонидан ўтказилган мониторингларда ижтимоий тармоқлар орқали “Halolmevali ko'chatlar" номи остида мевали кўчатлар савдосини амалга оширувчи хизматлар тўғрисида реклама ахборотлари жойлаштирилганлиги аниқланди.
Дастлабки ўрганишларда мевали кўчатлар савдоси тўғрисида маълумот берувчи ахборот ресурси орқали дарахт кўчатлари олиш ниятида бўлган фуқароларни чалғитиш мақсадида ўз ахборот ресурси номланишида асоссиз равишда “Halolmevali ko'chatlar" номидан фойдаланганлиги маълум бўлди.
Маълумот учун: Дин ишлари бўйича қўмитанинг "Ҳалол" сертификати ёки "Ҳалол" ном одатда озиқ-овқат маҳсулотларини тайёрлаш, ишлаб чиқариш, қадоқлаш, сақлаш ва ташиш жараёнларида қўлланилиши, турли реклама ва эълонларида аҳолини чалғитувчи "ҳалол" сўзини қўшиш билан мижозлар сонини кўпайтиришни мақсад қилингани бўйича ҳам умумий хулосаси мавжуд.
Юқоридагиларга кўра, "Halolmevali ko'chatlar" ахборот ресурсини юритувчи шахсларга реклама тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари талаблари ҳақида тегишли ҳуқуқий тушунтиришлар берилиб, нотўғри реклама берганлик учун ахборот ресурс эгаси маъмурий жавобгарликка тортилди.
Натижада "Halolmevali ko'chatlar" платформаси номи ихтиёрий равишда бошқа номга ўзгартирилиши таъминланди.
Қўмита томонидан ахборот ресурслари (ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларда ва телеграм мессенжерида ташкил қилинган гуруҳ ва каналлар) орқали жойлаштирилган рекламаларнинг амалдаги реклама тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талабларига мослиги юзасидан ўрганиш ва таҳлил ишлари давом эттирилмоқда.

Комитет по конкуренции добился переименования информационного ресурса, признанного нарушающим закон о рекламе
10 Апреля 2025 16:08 446 Распечатать
Мониторинг, проведенный Комитетом по конкуренции, выявил, что в социальных сетях была размещена рекламная информация об услугах по продаже саженцев фруктов под названием «Halolmevali ko'chatlar».
Первоначальные расследования показали, что информационный ресурс, предоставляющий информацию о продаже саженцев фруктов, необоснованно использовал название «Halolmevali ko'chatlar» в названии своего информационного ресурса с целью введения в заблуждение граждан, намеревавшихся приобрести саженцы деревьев.
Для информации: Комитет по делам религий также пришел к общему заключению, что сертификат «Халяль» или название «Халяль» обычно используется в процессах подготовки, производства, упаковки, хранения и транспортировки продуктов питания, а слово «халяль» вводит в заблуждение общественность, добавляя его в различные рекламы и объявления с целью увеличения числа клиентов.
На основании изложенного лицам, управляющим информационным ресурсом «Халолмевали коъчатлар», были даны соответствующие правовые разъяснения относительно требований законодательных актов о рекламе, а владелец информационного ресурса привлечен к административной ответственности за ненадлежащую рекламу.
В результате название платформы «Halolmevali ko'chatlar» было добровольно изменено на другое название.
Комитет продолжает изучать и анализировать соответствие рекламы, размещаемой через информационные ресурсы (группы и каналы, организованные в социальных сетях и мессенджере Telegram), требованиям действующего законодательства о рекламе.