20 Март 2025 19:12 1289 Чоп этиш
Жорий йилнинг 18-20 март кунлари Испаниянинг Билбао шаҳрида Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ОЭCД) ҳамда Венгриядаги OECD-ГВҲ Минтақавий рақобат маркази томонидан Билбао Деусто университети билан ҳамкорликда “Туризм, транспорт ва рақобат” мавзусидаги семинар ташкил этилди. Унда Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев иштирок этди.
Мазкур семинардан кўзланган асосий мақсад Минтақавий рақобат маркази (Regional Center for Competition), шунингдек Испания Рақобат органининг фаолияти билан яқиндан танишиш ҳамда тажриба алмашишдан иборат.
Ўтказилган тадбир ва учрашувлар давомида рақобат ҳуқуқи ва иқтисодиётнинг энг долзарб мавзулари, жумладан, рақобатни ҳуқуқий ҳимоя қилиш, шунингдек, иқтисодий ва процессуал масалалар кўриб чиқилди.

Международный семинар
С 18 по 20 марта текущего года в городе Бильбао (Испания) Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и Региональным центром по конкуренции ОЭСР-ГВХ в Венгрии в сотрудничестве с Университетом Деусто в Бильбао был организован семинар на тему «Туризм, транспорт и конкуренция».В семинаре принял участие директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Олимжон Джумаев.
Основная цель данного семинара — знакомство с деятельностью Регионального центра конкуренции, а также Испанского конкурентного ведомства, а также обмен опытом.
В ходе проведенных мероприятий и встреч обсуждались наиболее актуальные темы конкурентного права и экономики, в том числе правовая защита конкуренции, а также экономические и процессуальные вопросы.