Кафолатли омонатлар миқдорини чеклаш тўғрисидаги қонун маъқулланди
"Банклардаги омонатларни ҳимоя қилиш кафолатлари тўғрисида"ги Қонунда кафолат ҳолати юзага келганда Омонатларни кафолатлаш агентлиги томонидан компенсация тўланиши назарда тутилмоқда, бунда бир банкдаги бир омонатчи учун компенсация миқдори, агар унинг миқдори 200 миллион сўм ёки ундан кам бўлса, кафолатлаш обекти қолдиғининг тўлиқ ҳажмини ташкил етади.
Меъёрий ҳужжатда банк тугатилганда агентлик томонидан компенсация тўлаш муддатини босқичма-босқич 7 иш кунигача қисқартириш назарда тутилмоқда. Шундай қилиб, компенсация тўлаш 2025-йил 1-январдан 20 иш куни мобайнида, 2026-йил 1-январдан 15 иш куни мобайнида, 2027-йил 1-январдан 7 иш куни мобайнида амалга оширилади.
Банк банкрот бўлган тақдирда агентлик омонатчиларнинг маблағларини қоплайди, омонатчиларнинг бангга нисбатан талаб қилиш ҳуқуқи еса агентликка ўтади.

Одобрен закон об ограничении суммы гарантированных вкладов
Законом «О гарантиях защиты вкладов в банках» предусматривается выплата компенсации Агентством по гарантированию вкладов при наступлении гарантийного случая, при этом размер компенсации для одного вкладчика в одном банке составляет полный объем остатка объекта гарантирования, если его размер составляет 200 миллионов сумов или менее.
Нормативным актом предусматривается поэтапное сокращение периода выплаты агентством компенсации при ликвидации банка до 7 рабочих дней. Так, выплата компенсации осуществляется с 1 января 2025 года в течение 20 рабочих дней, с 1 января 2026 года – в течение 15 рабочих дней, с 1 января 2027 года – в течение 7 рабочих дней.
В случае банкротства банка агентство возмещает средства вкладчиков, а право требования вкладчиков к банку переходит к агентству.