Муддатли тўлов бозорини тартибга солиш
Ўзбекистонда истеъмол товарларини сотиб олиш учун кейинчалик бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан кредит берувчи ташкилотларга ушбу бўлиб-бўлиб тўлаш тўғрисидаги ахборотни кредит бюроларига топшириш мажбуриятини юклаш имконияти таҳлил қилинмоқда. Бунинг сабаби шундаки, харидорлар томонидан жалб қилинган қарздорлик банк томонидан тартибга солинмайди, шу сабабли улар истеъмолчига кредит ёки микроқарз берилган тақдирда унинг реал кредит юки тўғрисида керакли маълумотларга эга эмаслар.
Жаҳон амалиётида, агар бўлиб-бўлиб тўлаш муддати бир йилдан кўп бўлса, муддатга тақдим этилса ва агар бўлиб-бўлиб тўлаш суммаси ва якуний тўлов ўртасида фарқ бўлса, бу тартибга солинади. KPMG тадқиқотида 2023-йилда Ўзбекистонда POS-молиялаштириш (товарни олгандан кейинги тўлов) ва муддатли тўлов бозори 450-500 миллион АҚШ доллари оралиғида баҳоланиши қайд этилган.

Регулирование рынка рассрочки
В Узбекистане анализируется возможность обязать организации, предоставляющие кредиты на приобретение потребительских товаров с последующей оплатой в рассрочку, передавать информацию об этой самой рассрочке в кредитные бюро. Это связано с тем, что задолженность, привлечённая покупателями, остаётся вне банковского регулирования, из-за чего они не имеют необходимой информации о реальной кредитной нагрузке потребителя в случае выдачи ему кредита или микрозайма.
В мировой практике, если рассрочка предоставляется на срок более одного года и если есть разница между суммой рассрочки и итогового платежа, то это подпадает под регулирование. В исследовании KPMG указывалось, что в 2023 году рынок POS-финансирования (оплата после получения товара) и рассрочки в Узбекистане оценивается в диапазоне 450-500 миллионов долларов США.