Хитойнинг Монополияга қарши органи 2025-йилда назоратни қандай кучайтиришини айтди
Хитой бозорни тартибга солиш давлат маъмурияти (SAMR) 2025 йилда ярим ўтказгичлар ишлаб чиқариш соҳасида халқаро ишлар ва трансчегаравий харидлар устидан назорат кучайтирилишини эълон қилди.
Жорий йилнинг декабр ойида SAMR, шунингдек, NVIDIA чип ишлаб чиқарувчисига нисбатан Хитойнинг монополияга қарши қонунчилигини бузганликда гумон қилиниб, Исроилнинг Mellanox (Mellanox Technologies) коммутаторлари ва тармоқ адаптерларини 6,9 миллиард долларга сотиб олишда компания томонидан олинган мажбуриятларни бажармаганликда тергов бошланганини эълон қилди. Шу пайтда Пекин NVIDIA Хитой компанияларини камситмаслиги шарти билан битимни маъқуллади.
Шунингдек, SAMR 2025-йилда вазирлик қуёш энергетикаси соҳасида, шунингдек, электромобиллар ва литий батареялари ишлаб чиқариш соҳасида нооқилона рақобатга қарши кураш чораларини кучайтиришни режалаштираётганини қўшимча қилди.

China's antitrust regulator tighten control in 2025
China's State Administration for Market Regulation (SAMR) has announced that it will tighten control of international affairs and cross-border acquisitions in the semiconductor sector in 2025.
In December, 2024 SAMR also announced an investigation into Nvidia chipmaker company for allegedly violating China's antitrust laws and failing to honor commitments made when it bought Israeli switch and network adapter maker Mellanox Technologies for USD 6.9 billion. Beijing approved the deal on the condition that Nvidia not discriminate against Chinese companies.
SAMR also added that on 2025 it plans to tighten measures to combat irrational competition in the solar energy sector, as well as in electric vehicles and lithium batteries.