Хитойнинг Монополияга қарши органи 2025-йилда назоратни қандай кучайтиришини айтди
Хитой бозорни тартибга солиш давлат маъмурияти (SAMR) 2025 йилда ярим ўтказгичлар ишлаб чиқариш соҳасида халқаро ишлар ва трансчегаравий харидлар устидан назорат кучайтирилишини эълон қилди.
Жорий йилнинг декабр ойида SAMR, шунингдек, NVIDIA чип ишлаб чиқарувчисига нисбатан Хитойнинг монополияга қарши қонунчилигини бузганликда гумон қилиниб, Исроилнинг Mellanox (Mellanox Technologies) коммутаторлари ва тармоқ адаптерларини 6,9 миллиард долларга сотиб олишда компания томонидан олинган мажбуриятларни бажармаганликда тергов бошланганини эълон қилди. Шу пайтда Пекин NVIDIA Хитой компанияларини камситмаслиги шарти билан битимни маъқуллади.
Шунингдек, SAMR 2025-йилда вазирлик қуёш энергетикаси соҳасида, шунингдек, электромобиллар ва литий батареялари ишлаб чиқариш соҳасида нооқилона рақобатга қарши кураш чораларини кучайтиришни режалаштираётганини қўшимча қилди.

Антимонопольный орган Китая рассказал, как усилит контроль в 2025 году
Государственная администрация по регулированию рынка Китая (SAMR) объявила, что в 2025 году будет усилен контроль в отношении международных дел и в сфере трансграничных приобретений в секторе производства полупроводников.
В декабре этого года SAMR также объявила о начале расследования в отношении производителя чипов Nvidia по подозрению в нарушении антимонопольного законодательства Китая и невыполнении обязательств, взятых компанией при покупке израильского производителя коммутаторов и сетевых адаптеров Mellanox Technologies за 6,9 млрд. долл. США. Тогда Пекин одобрил сделку при условии, что Nvidia не будет дискриминировать китайские компании.
Также, в SAMR добавили, что в 2025 году ведомство планирует усилить меры по борьбе с нерациональной конкуренцией в секторе солнечной энергетики, а также в сфере производства электромобилей и литиевых батарей.