Қорақалпоғистон Республикасида “Товар хомашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими” мавзусида ўқув семинари бўлиб ўтди
15 Октябрь 2024 09:35 984 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази “Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржаси” АЖ билан ҳамкорликда жорий йилнинг 14-15 октябрь кунлари товар хомашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими бўйича ходимлар учун ўқув семинари ташкиллаштирилди.
Мазкур малака ошириш курсида товар хомашё биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) рақамли иқтисодиёт, биржа савдоларидаги янги савдо инструментлар жумладан, икки томонлама қарама-қарши аукцион, деривативлар, фьючерс битимлари ҳамда клиринг ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, “Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржаси” АЖнинг савдо платформалари, биржа комиссиялари, биржа савдоларида рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясининг олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари, биржа аъзолари учун ички назорат қоидалари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.

В Республике Каракалпакстан прошел обучающий семинар на тему «Новые торговые инструменты для участников товарных бирж и система антимонопольного комплаенса»
15 Октября 2024 09:35 1167 Распечатать
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей совместно с АО «Товарно-сырьевая биржа Республики Узбекистан» 14-15 октября текущего года был организован обучающий семинар для работников по новым инструментам торговли для участников товарно-сырьевых бирж и системе антимонопольного комплаенса.
В ходе данного обучающего курса участники товарной биржи (брокеры, трейдеры) получили информацию о цифровой экономике, новых торговых инструментах биржевой торговли, включая двусторонние встречные аукционы, деривативы, фьючерсные контракты, клиринг.
Также были даны подробные разъяснения о торговых площадках Товарно-сырьевой биржи Республики Узбекистан, биржевых комиссиях, мерах, ограничивающих конкуренцию в биржевой торговле и пресекающих манипулирование ценами, нормативно-правовой базе биржевой торговли, правилах внутреннего контроля для членов биржи.