Қўшимча захира ва имкониятларни сафарбар этиш бўйича “йўл хариталари” муҳокама қилинди
Давлат раҳбарининг топшириғига мувофиқ, “Ақл маркази – ҳокимлик – Халқ депутатлари Кенгаши” ҳамкорлиги бўйича янги тизим доирасида Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Сирдарё вилоятининг туман ва шаҳарлари кесимида қўшимча захира ва имкониятларни сафарбар этиш бўйича “йўл хариталари” ишлаб чиқилди.
Бугун Сирдарё вилоятида Мазкур “йўл харита” лойиҳалари Марказ директори О.Жумаев бошчилигида тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда вилоят ҳокимлиги вакиллари билан муҳокама қилинди.
Учрашувда лойиҳаларда назарда тутилган чора-тадбирлар, уларни амалга ошириш имкониятлари ҳамда масъул ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилиб, Сирдарё вилояти Халқ депутатлари Кенгаши муҳокамасига киритиш бўйича келишувга эришилди.
Мазкур тизим ҳудудларнинг ички имконият ва захираларини аниқлаш, уларни самарали ишга солиш ҳамда аниқ натижага йўналтирилган чора-тадбирларни белгилашга хизмат қилмоқда.

Обсуждены «дорожные карты» по мобилизации дополнительных резервов и возможностей
В соответствии с поручением Главы государства, в рамках новой системы взаимодействия «аналитический центр – хокимият – Кенгаш народных депутатов» Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции разработаны «дорожные карты» по мобилизации дополнительных резервов и возможностей в разрезе районов и городов Сырдарьинской области.
Сегодня в Сырдарьинской области проекты данных «дорожных карт» были обсуждены под руководством директора Центра О.Жумаев с участием представителей соответствующих министерств и ведомств, а также областного хокимията.
В ходе встречи были рассмотрены предусмотренные проектами мероприятия, возможности их реализации, а также вопросы взаимодействия с ответственными организациями. По итогам обсуждения достигнута договорённость о внесении проектов на рассмотрение Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области.
Данная система служит выявлению внутренних возможностей и резервов территорий, их эффективному использованию, а также определению конкретных мер, направленных на достижение практических результатов.