Халқаро конференция доирасида
Халқаро конференция доирасида глобал ноаниқлик шароитида барқарор ва инклюзив узоқ муддатли иқтисодий ўсишни рағбатлантиришда адолатли рақобатнинг ўрни мавзусида асосий маърузалар қуйидаги халқаро ва миллий экспертлар томонидан тақдим этилди:
Эльнур Багиров — Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Монополияга қарши курашиш ва истеъмол бозорини назорат қилиш агентлиги раиси;
Марк Батайль — Германиянинг Монополияларни тартибга солиш комиссияси (Monopolkommission) Бош секретари;
Билир Хакан — Туркия Рақобат органи вице-президенти;
Фаррух Карабаев — Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси ўринбосари.
Маърузалар давомида инфляция босими, таъминот занжирларидаги узилишлар, бозорнинг юқори даражада жамланиши, меҳнат унумдорлиги, инновациялар ва истеъмолчилар фаровонлигини таъминлашда адолатли рақобатнинг аҳамияти муҳокама қилинди. Шунингдек, глобал ноаниқлик шароитида барқарор ва инклюзив иқтисодий ўсишни таъминлашга қаратилган халқаро тажрибалар ва амалий ёндашувлар юзасидан фикр алмашилди.
Зеро Жаҳон банки ҳисоботларида ҳам «рақобат иқтисодий ўсишда катта аҳамиятга эгалиги ҳамда давлат иқтисодиётининг ажралмас қисми эканлиги» кўп бора таъкидланган. Юқоридагилар асосида, Ўзбекистонда рақобат сиёсати соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар Жаҳон банки томонидан ҳам тан олиниб, эътироф этилган.

В рамках Международной конференции
В рамках Международной конференции основные доклады, посвящённые роли добросовестной конкуренции в обеспечении устойчивого и инклюзивного долгосрочного экономического роста в условиях глобальной неопределённости, были представлены следующими международными и национальными экспертами:
Эльнур Багиров — председатель Агентства по борьбе с монополией и контролю потребительского рынка при Президенте Азербайджанской Республики;
Марк Батайль — Генеральный секретарь Комиссии по монополиям Германии (Monopolkommission);
Хакан Билир — вице-президент Турецкого органа по вопросам конкуренции;
Фаррух Карабаев — заместитель председателя Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан.
В ходе основных докладов были рассмотрены инфляционное давление, сбои в цепочках поставок, высокая концентрация рынков, производительность труда, инновации, а также роль добросовестной конкуренции в обеспечении благосостояния потребителей. Кроме того, участники обменялись мнениями о передовой международной практике и практических подходах, направленных на обеспечение устойчивого и инклюзивного экономического роста в условиях глобальной неопределённости.
В докладах Всемирного банка неоднократно подчёркивается, что конкуренция имеет важнейшее значение для экономического роста и является неотъемлемой частью государственной экономики. Исходя из вышеизложенного, реформы, реализуемые в сфере конкурентной политики Узбекистана, также получили признание и высокую оценку со стороны Всемирного банка.