Халқаро конференция доирасида
Халқаро конференция доирасида глобал ноаниқлик шароитида барқарор ва инклюзив узоқ муддатли иқтисодий ўсишни рағбатлантиришда адолатли рақобатнинг ўрни мавзусида асосий маърузалар қуйидаги халқаро ва миллий экспертлар томонидан тақдим этилди:
Эльнур Багиров — Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Монополияга қарши курашиш ва истеъмол бозорини назорат қилиш агентлиги раиси;
Марк Батайль — Германиянинг Монополияларни тартибга солиш комиссияси (Monopolkommission) Бош секретари;
Билир Хакан — Туркия Рақобат органи вице-президенти;
Фаррух Карабаев — Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси ўринбосари.
Маърузалар давомида инфляция босими, таъминот занжирларидаги узилишлар, бозорнинг юқори даражада жамланиши, меҳнат унумдорлиги, инновациялар ва истеъмолчилар фаровонлигини таъминлашда адолатли рақобатнинг аҳамияти муҳокама қилинди. Шунингдек, глобал ноаниқлик шароитида барқарор ва инклюзив иқтисодий ўсишни таъминлашга қаратилган халқаро тажрибалар ва амалий ёндашувлар юзасидан фикр алмашилди.
Зеро Жаҳон банки ҳисоботларида ҳам «рақобат иқтисодий ўсишда катта аҳамиятга эгалиги ҳамда давлат иқтисодиётининг ажралмас қисми эканлиги» кўп бора таъкидланган. Юқоридагилар асосида, Ўзбекистонда рақобат сиёсати соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар Жаҳон банки томонидан ҳам тан олиниб, эътироф этилган.

As part of the International Conference
As part of the International Conference, keynote addresses on the role of fair competition in promoting sustainable and inclusive long-term economic growth amid global uncertainty were delivered by the following international and national experts:
Elnur Baghirov — Chairman of the Anti-Monopoly and Consumer Market Control Agency under the President of the Republic of Azerbaijan;
Marc Bataille — Secretary General of the Monopolies Commission
of Germany (Monopolkommission);
Hakan Bilir — Vice President of the Turkish Competition Authority;
Farrukh Karabaev — Deputy Chairman of the Competition and Consumer Protection Committee of the Republic of Uzbekistan.
During the keynote addresses, inflationary pressures, supply chain disruptions, high market concentration, labour productivity, innovation, and the role of fair competition in enhancing consumer welfare were discussed. Participants also exchanged views on international best practices and practical approaches to promoting sustainable and inclusive economic growth amid global uncertainty.
The World Bank's reports have repeatedly emphasized that competition plays a vital role in economic growth and is an integral part of the state's economy. Based on the above, the reforms being implemented in Uzbekistan's competition policy have also been recognized and acknowledged by the World Bank.