Энг юқори самарадорликка эришишни аниқ ҳисоб-китоб қилиш кераклиги қайд этилди
Ҳокимлар ҳар бир туманда қайси тармоқни қандай ривожлантириш, қайси инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш орқали энг юқори самарадорликка эришиш мумкинлигини аниқ ҳисоб-китоблар асосида белгилаши зарурлиги қайд этилди.
Бунинг учун иқтисодиётнинг 12 та тармоғига 14 та «ақл маркази», шунингдек, 37 та соҳавий илмий-тадқиқот институти ва олий таълим муассасаси номма-ном бириктирилди.
Жумладан, қурилиш материаллари тармоғи бўйича «ақл маркази» сифатида Макроиқтисодий тадқиқотлар институти, Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари маркази, Материалшунослик институти ҳамда Тошкент архитектура-қурилиш университети бириктирилди.
Ушбу муассасалар янги турдаги қурилиш материалларига бўлган талабни, мазкур талабни қондириш учун қайси туманда қандай инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш мақсадга мувофиқлигини, қандай технологиялардан фойдаланиш ва қайси йўналишларда кадрлар тайёрлаш зарурлигини таҳлил қилади.
Барча тармоқ раҳбарларига «ақл марказлари», соҳавий илмий-тадқиқот институтлари ва олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда мазкур ёндашув асосида ҳар бир туманнинг имкониятларини чуқур таҳлил қилиш ҳамда ялпи ҳудудий маҳсулот ўсишига катта туртки берадиган инвестиция лойиҳалари пакетини тайёрлаш топширилди.

Подчёркнута необходимость проведения точных расчётов для достижения максимальной эффективности
Подчёркнуто, что хокимы должны на основе точных расчётов определить, какую отрасль в каком районе следует развивать, какие инвестиционные проекты необходимо привлечь и какие решения обеспечат наибольший экономический эффект.
Для этого за 12 отраслями экономики были закреплены 14 аналитических («мозговых») центров, а также 37 отраслевых научно-исследовательских институтов и высших учебных заведений.
В частности, в качестве аналитических центров по отрасли строительных материалов определены Институт макроэкономических и региональных исследований, Центр исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей, а также Институт материаловедения и Ташкентский архитектурно-строительный университет.
Этим организациям поручено проводить анализ спроса на новые виды строительных материалов, определять, в каком районе целесообразно реализовывать те или иные проекты для удовлетворения этого спроса, какие технологии следует применять и по каким направлениям необходимо готовить кадры.
Руководителям всех отраслей поручено совместно с аналитическими центрами, отраслевыми научными институтами и высшими учебными заведениями провести анализ потенциала каждого района на основе данного подхода и подготовить пакет инвестиционных проектов, способных обеспечить существенный рост валового регионального продукта.