Устун мавқени суиистеъмол қилиш ҳолатларининг олдини олиш масалаларига бағишланган халқаро семинар бўлиб ўтди
Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари марказида устун мавқени суиистеъмол қилиш ҳолатларининг олдини олиш масалаларига бағишланган халқаро семинар бўлиб ўтди
2026 йил 17–18 июнь кунлари Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари марказида “Устун мавқени суиистеъмол қилиш/Бир томонлама хатти-ҳаракатлар: тергов қилиш ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти. Германия тажрибаси ҳамда уни Ўзбекистонда жорий этиш ва қўллаш масалалари” мавзусида халқаро амалий семинар бўлиб ўтди. Семинар Германиянинг Спаркассенстифтунг халқаро ҳамкорлик жамғармаси (Герман Спаркассенстифтунг) ҳамда Германия Федерал картель идораси (Бундескартелламт) билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Семинарни кириш сўзлари билан Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев, Герман Спаркассенстифтунг жамғармасининг истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш йўналиши раҳбари Лия Граубергер ҳамда Германия Федерал картель идораси вакили доктор Феликс Энгелсинг очиб берди.
Икки кун давом этган семинар давомида иштирокчилар Германияда устун мавқени суиистеъмол қилиш ҳолатлари бўйича ишларни тергов қилиш амалиёти билан танишдилар, чакана савдо, рақамли платформалар ва инновацион бозорлар соҳасидаги реал мисолларни кўриб чиқдилар, шунингдек, рақобат тўғрисидаги қонунчилик бузилишларини аниқлашда далилларни йиғиш ва иқтисодий таҳлил ўтказишнинг замонавий ёндашувларини муҳокама қилдилар.
Семинарда амалий машғулотларга алоҳида эътибор қаратилиб, унинг доирасида иштирокчилар ахборот сўровларини тайёрлаш, хўжалик юритувчи субъектларнинг бозор хатти-ҳаракатларини таҳлил қилиш ҳамда рақобат қонунчилиги бузилиши бўйича қарор лойиҳаларини ишлаб чиқиш кўникмаларини мустаҳкамладилар.
Мазкур семинар илғор халқаро тажриба алмашиш, Қўмита ходимларининг касбий салоҳиятини янада ошириш ҳамда Ўзбекистон ва Германия рақобат органлари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилди.

An international seminar dedicated to the prevention of abuse of dominant market position was held
International Seminar on Preventing Abuse of Dominant Position Held at the Competition Policy and Consumer Rights Research Center
On 17–18 June 2026, the Center for Competition Policy and Consumer Rights Studies under the Competition Promotion and Consumer Protection Committee of the Republic of Uzbekistan hosted an international practical seminar entitled “Abuse of Dominance / Unilateral Conduct: Investigation and Enforcement Practices. German Experience and Challenges of Implementation and Enforcement in Uzbekistan.” The seminar was organized in cooperation with the German Sparkassenstiftung for International Cooperation and the German Federal Cartel Office (Bundeskartellamt).
The seminar was opened with welcoming remarks by Olimjon Jumayev, Director of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center, Lia Grauberger, Head of Consumer Protection at the German Sparkassenstiftung, and Dr. Felix Engelsing, representative of the German Federal Cartel Office.
During the two-day event, participants examined Germany’s experience in investigating cases of abuse of dominance, reviewed practical cases from the retail sector, digital platforms, and innovative markets, and discussed modern approaches to evidence gathering and economic analysis in antitrust investigations.
Particular attention was devoted to practical exercises, during which participants strengthened their skills in preparing requests for information, analyzing market behavior of business entities, and drafting decisions in competition law enforcement cases.
The seminar contributed to the exchange of advanced international experience, further enhancement of the professional capacity of the Committee’s staff, and the strengthening of cooperation between the competition authorities of Uzbekistan and Germany.