Батарея зарядловчи қурилмалар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан батарея зарядловчи қурилмалар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 608 та корхона томонидан 41 та давлатдан жами 11,6 млн АҚШ долларлик (3,1 млн тонна) батарея зарядловчи қурилмалар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 50% тўғри келган.
Хитой — 98%
Бошқа давлатлар — 2%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда 10 та корхона томонидан 10 та давлатга жами 44 минг АҚШ долларлик (1,1 минг тонна) батарея зарядловчи қурилмалар экспорт қилинган. Экспортнинг асосий қисми Чехия ҳиссасига тўғри келган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 6 та корхона томонидан жами 1,5 млрд сўмлик (3,5 минг тонна) батарея зарядловчи қурилмалар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0,1% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Батарея зарядловчи қурилмалар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши жуда паст даражада шаклланган бўлиб, бозор тўлиқ тўйинмаган. Шу билан бирга, ички талаб юқори бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Battery Charger Market Analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee studied the competitive environment in the battery charger market, as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Import situation: In 2024, 608 companies imported battery chargers from 41 countries with a total value of USD 11.6 million (3.1 million tons).
Main share of imports: The top 5 importing companies accounted for 50% of total imports.
China — 98%
Other countries — 2%
Export situation: In 2024, 10 companies exported battery chargers to 10 countries with a total value of USD 44 thousand (1.1 thousand tons). The main share of exports accounted for the Czech Republic.
Domestic production: In 2024, 6 companies produced battery chargers worth a total of 1.5 billion UZS (3.5 thousand tons).
Market saturation level: The level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 0.1%. It should be noted that a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: The share of domestic production in the battery charger market remains extremely low, indicating that the market is not fully saturated. At the same time, strong domestic demand demonstrates opportunities for expanding production capacities and implementing new investment projects in this sector.