Батарея зарядловчи қурилмалар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан батарея зарядловчи қурилмалар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 608 та корхона томонидан 41 та давлатдан жами 11,6 млн АҚШ долларлик (3,1 млн тонна) батарея зарядловчи қурилмалар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 50% тўғри келган.
Хитой — 98%
Бошқа давлатлар — 2%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда 10 та корхона томонидан 10 та давлатга жами 44 минг АҚШ долларлик (1,1 минг тонна) батарея зарядловчи қурилмалар экспорт қилинган. Экспортнинг асосий қисми Чехия ҳиссасига тўғри келган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 6 та корхона томонидан жами 1,5 млрд сўмлик (3,5 минг тонна) батарея зарядловчи қурилмалар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 0,1% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Батарея зарядловчи қурилмалар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши жуда паст даражада шаклланган бўлиб, бозор тўлиқ тўйинмаган. Шу билан бирга, ички талаб юқори бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Проведен анализ рынка зарядных устройств для аккумуляторов
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучены конкурентная среда на рынке зарядных устройств для аккумуляторов, а также уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией.
Импорт: В 2024 году 608 предприятий импортировали зарядные устройства для аккумуляторов из 41 страны на общую сумму 11,6 млн долларов США (3,1 млн тонн).
Основная доля импорта: На долю 5 крупнейших импортёров пришлось 50% общего объёма импорта.
Китай — 98%
Другие страны — 2%
Экспорт: В 2024 году 10 предприятий экспортировали зарядные устройства для аккумуляторов в 10 стран на общую сумму 44 тыс. долларов США (1,1 тыс. тонн). Основная часть экспорта пришлась на Чехию.
Внутреннее производство: В 2024 году 6 предприятий произвели зарядные устройства для аккумуляторов на общую сумму 1,5 млрд сумов (3,5 тыс. тонн).
Уровень насыщенности: Уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 0,1%. Напоминаем, что рынок считается насыщенным при показателе выше 80%.
Вывод: Доля местного производства на рынке зарядных устройств для аккумуляторов остаётся крайне низкой, а рынок — недостаточно насыщенным. Вместе с тем высокий внутренний спрос свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов в данной сфере.