Бизнес фаоллиги индексининг (БФИ) 2026 йил 1-чорак натижалари ҳамда 2026 йил 2-чорак кутилмалари баҳоланди
23 Апрель 2026 16:00 582 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан тадбиркорлик муҳити ва бизнес субъектлари кайфиятини акс эттирувчи Бизнес фаоллиги индексининг (БФИ) 2026 йил 1-чорак натижалари ҳамда 2026 йил 2-чорак кутилмалари баҳоланди.
БФИ сўровномасида Қўмитанинг Fair Tech ягона ахборот тизими орқали республикадаги ишлаб чиқариш ва хизматлар соҳасидаги 380 дан ортиқ йирик корхоналар респондент сифатида иштирок этди.
Сўровнома натижаларига кўра, 2026 йил 1-чоракда БФИ йиғма кўрсаткичи 55,1 бандни ташкил этди. Шунингдек, 2026 йил 2-чораги учун БФИнинг прогноз кўрсаткичлари 56,2 банд бўлиши кутилмоқда.
Халқаро тан олинган PMI (Purchasing Managers’ Index) методологиясига кўра, БФИ кўрсаткичи 50 банддан юқори бўлиши иқтисодиётда барқарор ўсиш ва фаоллик сақланиб қолаётганини англатади.
БФИнинг ҳудудлар кесимидаги таҳлилига кўра, энг яхши натижа Хоразм (59,5) ва Сирдарё (58,8) вилоятларида кузатилган бўлса, Тошкент (51,5) ва Жиззах (50,6) вилоятларида индекс натижаси нисбатан паст кўрсаткичларга тенг бўлди.
Умуман олганда, БФИ натижалари мамлакатимизда иқтисодий фаоллик барқарор сақланаётганини ҳамда тадбиркорлик субъектлари томонидан келгуси чоракда ҳам бизнес фаоллигининг ошиши бўйича ижобий кутилмалар мавжудлигини кўрсатмоқда. Шунингдек, респондентларнинг 49 фоизи 2026 йил 2-чорагида инновацияларга сармоя ажратиш орқали бизнес фаолиятини кенгайтиришни режалаштирганини қайд этган.

Оценены результаты Индекса деловой активности (ИДА) за 1 квартал 2026 года и ожидания на 2 квартал 2026 года
23 Апреля 2026 16:00 378 Распечатать
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции проведена оценка результатов Индекса деловой активности (ИДА), отражающего состояние предпринимательской среды и деловые настроения субъектов бизнеса, за 1 квартал 2026 года, а также ожиданий на 2 квартал 2026 года.
В опросе ИДА, проведённом через единую информационную систему Fair Tech Комитета, в качестве респондентов приняли участие более 380 крупных предприятий производственной и сервисной сфер республики.
По результатам опроса, в 1 квартале 2026 года совокупный показатель ИДА составил 55,1 пункта. В то же время прогнозное значение ИДА на 2 квартал 2026 года ожидается на уровне 56,2 пункта.
Согласно международно признанной методологии PMI (Purchasing Managers’ Index), значение ИДА выше 50 пунктов свидетельствует о сохранении стабильного экономического роста и деловой активности.
По региональному разрезу наилучшие результаты зафиксированы в Хорезмской (59,5) и Сырдарьинской (58,8) областях, тогда как относительно более низкие показатели отмечены в Ташкентской (51,5) и Джизакской (50,6) областях.
В целом результаты ИДА свидетельствуют о сохранении стабильной экономической активности в стране, а также о наличии положительных ожиданий у субъектов бизнеса относительно дальнейшего роста деловой активности в следующем квартале. Кроме того, 49% респондентов отметили, что планируют расширение своей деятельности за счёт инвестиций в инновации во 2 квартале 2026 года.