Осма қулфлар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази осма қулфлар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 116 та корхона томонидан 11 та давлатдан жами 967 минг АҚШ долларлик (892 тонна) осма қулфлар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 47% тўғри келган.
Хитой — 99%
Бошқа давлатлар — 1%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда осма қулфлар экспорти амалга оширилмаган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 2 та корхона томонидан жами 1,5 млрд сўмлик (15 тонна) осма қулфлар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 1,6% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Осма қулфлар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши жуда паст бўлиб, бозор импортга юқори даражада боғлиқ. Шу билан бирга, ички талаб мавжуд бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

Рынок навесных замков проанализирован
Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции изучены конкурентная среда на рынке навесных замков, а также уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией.
Импорт: В 2024 году 116 предприятий импортировали из 11 стран навесные замки на сумму 967 тыс. долларов США (892 тонны).
Основная часть импорта: На долю 5 крупнейших импортёров приходится 47% общего объёма импорта.
Китай — 99%
Другие страны — 1%
Экспорт: В 2024 году экспорт навесных замков не осуществлялся.
Внутреннее производство: В 2024 году 2 предприятия произвели навесные замки на сумму 1,5 млрд сумов (15 тонн).
Уровень насыщенности: Уровень насыщенности внутреннего рынка отечественной продукцией составил 1,6%. Напоминаем, что рынок считается насыщенным при показателе выше 80%.
Вывод: Доля отечественного производства на рынке навесных замков остаётся крайне низкой, рынок существенно зависит от импорта. Вместе с тем сохраняется высокий внутренний спрос, что свидетельствует о наличии возможностей для расширения производственных мощностей и реализации новых инвестиционных проектов.