Осма қулфлар бозори таҳлил қилинди
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази осма қулфлар бозоридаги рақобат муҳити ҳамда ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси ўрганилди.
Импорт ҳолати: 2024 йилда 116 та корхона томонидан 11 та давлатдан жами 967 минг АҚШ долларлик (892 тонна) осма қулфлар импорт қилинган.
Импортнинг асосий қисми: Энг йирик 5 та импорт қилувчи корхона ҳиссасига жами импортнинг 47% тўғри келган.
Хитой — 99%
Бошқа давлатлар — 1%
Экспорт ҳолати: 2024 йилда осма қулфлар экспорти амалга оширилмаган.
Ички ишлаб чиқариш: 2024 йилда 2 та корхона томонидан жами 1,5 млрд сўмлик (15 тонна) осма қулфлар ишлаб чиқарилган.
Тўйинганлик даражаси: Ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси 1,6% ни ташкил этган. Эслатиб ўтамиз, ушбу кўрсаткич 80% дан юқори бўлганда бозор тўйинган деб ҳисобланади.
Хулоса: Осма қулфлар бозорида маҳаллий ишлаб чиқариш улуши жуда паст бўлиб, бозор импортга юқори даражада боғлиқ. Шу билан бирга, ички талаб мавжуд бўлиб, бу эса ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун имкониятлар мавжудлигини кўрсатади.

The padlock market has been analyzed
The Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee has studied the competitive environment in the padlock market as well as the level of domestic market saturation with locally produced goods.
Imports: In 2024, 116 companies imported padlocks from 11 countries totaling USD 967 thousand (892 tons).
Main share of imports: The top 5 importing companies accounted for 47% of total imports.
China — 99%
Other countries — 1%
Exports: No exports of padlocks were recorded in 2024.
Domestic production: In 2024, 2 companies produced padlocks worth UZS 1.5 billion (15 tons).
Market saturation: The level of domestic market saturation with locally produced goods amounted to 1.6%. It should be noted that a market is considered saturated when this indicator exceeds 80%.
Conclusion: The share of domestic production in the padlock market remains extremely low, and the market is highly dependent on imports. At the same time, there is steady domestic demand, indicating significant opportunities for expanding production capacity and implementing new investment projects.