Таҳлил ишлари мунтазам оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилмоқда
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси, ишлаб чиқариш ҳажмлари, рақобат муҳити ҳолати ҳамда импорт географияси юзасидан таҳлил ишлари мунтазам оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилмоқда.
Yangi O'zbekiston gazetasi
Ички бозорда ким устун? Маҳаллий маҳсулот нега ортда қоляпти?
Бугунги глобал рақобат шароитида ҳар бир давлат учун ички бозорни маҳаллий маҳсулотлар билан тўлдириш — стратегик вазифа ҳисобланади.
Аммо рақамлар шундан далолат бермоқдаки, айрим товарлар сегментида Ўзбекистон бозори ҳали ҳам импортга жиддий боғлиқ ҳолатда қолмоқда.
Бу ҳолат нимадан далолат беради? Имкониятлар қаерда? Муаммо нимада? Шу каби саволларга жавоб топиш мақсадида биз Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев билан суҳбатлашдик.
Батафсил:
Darakchi.uz
Ички бозорда маҳаллий маҳсулотлар улуши пастлигича қолмоқда
Қатор товарлар бўйича импорт устунлиги сақланиб, янги ишлаб чиқариш имкониятлари очилмоқда.
'Ички бозорда маҳаллий маҳсулотлар улуши пастлигича қолмоқда'ning rasmi
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги тадқиқот маркази томонидан ўтказилган таҳлилларга кўра, қатор товар бозорларида маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси пастлигича қолмоқда.

Analytical activities are regularly covered in the mass media
Analytical studies conducted by the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee—covering the level of domestic market saturation with local products, production volumes, the state of the competitive environment, and import geography—are regularly highlighted in the media.
“Yangi O'zbekiston” newspaper
Who dominates the domestic market? Why are local products falling behind?
In the context of global competition, ensuring that the domestic market is filled with local products is a strategic objective for every country.
However, the data show that in a number of product segments, Uzbekistan’s market still remains significantly dependent on imports.
What does this indicate? Where are the opportunities? What are the key challenges? To find answers to these questions, we spoke with Olimjon Jumayev, Director of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee.
Read more:
Darakchi.uz
The share of local products in the domestic market remains low
For a number of goods, import dominance persists, while new opportunities for production development are emerging.
According to the analysis conducted by the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee, the level of domestic market saturation with local products remains low across several product markets.