Таҳлил ишлари мунтазам оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилмоқда
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан ички бозорнинг маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси, ишлаб чиқариш ҳажмлари, рақобат муҳити ҳолати ҳамда импорт географияси юзасидан таҳлил ишлари мунтазам оммавий ахборот воситаларида ёритиб борилмоқда.
Yangi O'zbekiston gazetasi
Ички бозорда ким устун? Маҳаллий маҳсулот нега ортда қоляпти?
Бугунги глобал рақобат шароитида ҳар бир давлат учун ички бозорни маҳаллий маҳсулотлар билан тўлдириш — стратегик вазифа ҳисобланади.
Аммо рақамлар шундан далолат бермоқдаки, айрим товарлар сегментида Ўзбекистон бозори ҳали ҳам импортга жиддий боғлиқ ҳолатда қолмоқда.
Бу ҳолат нимадан далолат беради? Имкониятлар қаерда? Муаммо нимада? Шу каби саволларга жавоб топиш мақсадида биз Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев билан суҳбатлашдик.
Батафсил:
Darakchi.uz
Ички бозорда маҳаллий маҳсулотлар улуши пастлигича қолмоқда
Қатор товарлар бўйича импорт устунлиги сақланиб, янги ишлаб чиқариш имкониятлари очилмоқда.
'Ички бозорда маҳаллий маҳсулотлар улуши пастлигича қолмоқда'ning rasmi
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги тадқиқот маркази томонидан ўтказилган таҳлилларга кўра, қатор товар бозорларида маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси пастлигича қолмоқда.

Аналитическая деятельность регулярно освещается в средствах массовой информации
Аналитические материалы, проводимые Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции, посвящённые уровню насыщенности внутреннего рынка местной продукцией, объёмам производства, состоянию конкурентной среды, а также географии импорта, регулярно освещаются в средствах массовой информации.
Газета “Yangi O'zbekiston”
Кто доминирует на внутреннем рынке? Почему местная продукция отстаёт?
В условиях глобальной конкуренции для каждой страны наполнение внутреннего рынка местной продукцией является стратегической задачей.
Однако цифры показывают, что по ряду товарных сегментов рынок Узбекистана всё ещё в значительной степени зависит от импорта.
О чём это свидетельствует? Где скрываются возможности? В чём заключаются проблемы? Для поиска ответов на эти вопросы мы побеседовали с директором Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции Олимжоном Жумаевым.
Darakchi.uz
Доля местной продукции на внутреннем рынке остаётся низкой
По ряду товаров сохраняется доминирование импорта, при этом открываются новые возможности для развития производства.
Согласно анализу, проведённому Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции, по ряду товарных рынков уровень насыщенности местной продукцией остаётся низким.