Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимида нодавлат сектор иштирокини кучайтиришга қаратилган навбатдаги ўқув курслари ташкил этилди.
8 Январь 2026 14:00 1664 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 6 октябрдаги ПҚ-296-сон “Истеъмолчилар ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида нодавлат нотижорат ташкилотлари ходимлари учун мўлжалланган махсус ўқув курслари ташкил этилди.
Машғулотлар рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида тажрибага эга бўлган мутахассислар томонидан олиб борилмоқда.
Мазкур ўқув курслари истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимида нодавлат нотижорат ташкилотларининг ролини кучайтириш, жамоатчилик назорати механизмларини самарали йўлга қўйишга хизмат қилади.

Организованы очередные учебные курсы, направленные на усиление участия негосударственного сектора в системе защиты прав потребителей
8 Января 2026 14:00 2060 Распечатать
Центром исследований конкурентной политики и защиты прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2025 года № ПҚ-296 «О мерах по организации эффективной защиты прав потребителей» были организованы специальные учебные курсы, предназначенные для сотрудников неправительственных некоммерческих организаций.
Занятия проводятся специалистами, имеющими опыт в сфере развития конкуренции и защиты прав потребителей.
Данные учебные курсы служат усилению роли неправительственных некоммерческих организаций в системе защиты прав потребителей, а также эффективному внедрению механизмов общественного контроля.