Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ҳамда Франциянинг Тулуза Иқтисодиёт мактаби ўртасида икки томонлама муҳим учрашув бўлиб ўтди.
12 Декабрь 2025 13:00 1940 Чоп этиш
Учрашув давомида томонлар ўз ташкилотлари фаолияти, эришилган илмий натижалар ва келгуси йил учун устувор лойиҳалар ҳақида фикр алмашдилар. Ҳамкорликни кучайтириш мақсадида, иқтисодиёт ва рақобат соҳасида иқтиcодий таҳлилларга асосланган қўшма тадқиқот лойиҳалари, шунингдек, илмий билимларни кенг жамоатчиликка етказиш ва ўзаро қўллаб-қувватлаш механизмларини мустаҳкамлаш масалалари ҳам белгилаб олинди.
Шунингдек, Тулуза Иқтисодиёт мактаби экспертлари билан ҳамкорликда ижтимоий муҳим озиқ-овқат маҳсулотлари нархларига таъсир этувчи омилларни аниқлаш ва келгуси нарх тенденцияларини прогнозлаш бўйича эконометрик таҳлиллар олиб бориш юзасидан келишувга эришилди. Эконометрик таҳлиллар доирасида аҳолининг реал эҳтиёжлари, импортнинг чакана нархларга таъсири, валюта курси тебранишлари, глобал таъминот занжирларидаги ўзгаришлар ҳамда БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти кутилмаларини инобатга олган ҳолда ички ва ташқи шокларни баҳолаш кўзда тутилган.
Тулуза Иқтисодиёт мактаби иқтисодиёт ва давлат сиёсати соҳасида дунё миқёсидаги етакчи илмий-тадқиқот ва таълим марказларидан бири ҳисобланади. Ушбу олийгоҳ Франциянинг энг яхши университетлари TOП-3 талигига киради ва иқтисодий фанлар бўйича дунёдаги энг самарали илмий марказлар орасида 10 ўринни эгаллайди.

Между Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан и Тулузской школой экономики (Франция) состоялась важная двусторонняя встреча.
12 Декабря 2025 13:00 2327 Распечатать
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о деятельности своих организаций, достигнутых научных результатах и приоритетных проектах на следующий год. В целях укрепления сотрудничества были определены направления подготовки совместных исследовательских проектов, основанных на экономическом анализе в сфере экономики и конкуренции, а также механизмы взаимодействия для широкого распространения научных знаний и взаимной поддержки.
Кроме того, достигнута договорённость о проведении совместно с экспертами Тулузской школы экономики эконометрических исследований, направленных на выявление факторов, влияющих на цены социально значимых продуктов питания, и прогнозирование будущих ценовых тенденций. В рамках эконометрического анализа планируется учитывать реальные потребности населения, влияние импорта на розничные цены, колебания валютного курса, изменения в глобальных цепочках поставок, а также прогнозы Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, что позволит оценить внутренние и внешние шоки.
Тулузская школа экономики считается одним из ведущих научно-исследовательских и образовательных центров мира в области экономики и государственной политики. Университет входит в ТОП-3 лучших вузов Франции и занимает 10-е место среди наиболее эффективных научных центров мира по экономическим наукам.