Ўзбекистонда рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича илмий таҳлиллар фаоллашмоқда
21 Октябрь 2025 10:54 1182 Чоп этиш
100 дан ортиқ бозор таҳлил қилинди, 20 дан зиёд халқаро ҳамкорлик йўлга қўйилди – Ўзбекистонда янги илмий марказ ҳисобланган Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази соғлом рақобат сиёсатига хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 108-сонли фармони ва Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 21 июлдаги қарорига асосан ташкил этилган Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази ўз фаолиятини фаол давом эттирмоқда.
Марказ бугунги кунда мамлакатимизда рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида илғор халқаро тажрибалар ҳамда замонавий эконометрик моделлардан фойдаланган ҳолда чуқур таҳлиллар олиб бормоқда. Ушбу ёндашувлар таҳлилларнинг илмий асосланган ва самарали бўлишини таъминлайди.
Марказ фаолияти нафақат рақамли маълумотларни йиғиш, балки иқтисодий салоҳиятни ошириш, импортга қарамликни камайтириш ҳамда маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган стратегик қарорлар қабул қилишга хизмат қилади.
Таҳлиллар натижалари мамлакатдаги айрим товар бозорларида маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражаси етарли эмаслигини кўрсатмоқда. Бу натижалар мунтазам равишда эълон қилиниб, истеъмолчиларнинг хабардорлигини ошириш билан бирга, ишлаб чиқарувчилар учун янги бозор имкониятларини яратиб беради.
Ҳозирги кунга қадар Марказ томонидан 100 дан ортиқ маҳсулот тури бўйича бозор тўйинганлиги таҳлил қилинган. Бу маълумотлар ишлаб чиқарувчилар, инвесторлар ва тадбиркорлар учун ишончли манба сифатида хизмат қилади.
Шунингдек, Марказ 20 дан зиёд маҳаллий ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйган ҳамда англашув меморандумларини имзолаган. Бу ҳамкорликлар тадқиқотларнинг халқаро мезонларга мувофиқлиги ва сифатини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.

В Узбекистане активизируются научные исследования в области конкурентной политики и защиты прав потребителей
21 Октября 2025 10:54 914 Распечатать
Более 100 рынков проанализировано, свыше 20 международных партнёрств установлено — созданный в Узбекистане новый научный центр, Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан, способствует развитию здоровой конкурентной политики.
Созданный на основании Указа Президента Республики Узбекистан №108 и постановления Кабинета Министров от 21 июля 2023 года Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан продолжает активно развивать свою деятельность.
В настоящее время Центр проводит глубокие исследования в области конкурентной политики и защиты прав потребителей, используя передовой международный опыт и современные эконометрические модели. Такой подход обеспечивает научную обоснованность и эффективность проводимых анализов.
Деятельность Центра направлена не только на сбор цифровых данных, но и на принятие стратегических решений, способствующих повышению экономического потенциала страны, снижению зависимости от импорта и поддержке отечественных производителей.
Результаты исследований показывают, что уровень насыщенности некоторых товарных рынков отечественной продукцией остаётся недостаточным. Публикация таких данных способствует повышению осведомлённости потребителей и открывает новые рыночные возможности для производителей.
На сегодняшний день Центром проведён анализ более чем по 100 видам товаров. Эти данные служат надёжным источником информации для производителей, инвесторов и предпринимателей.
Кроме того, Центр установил сотрудничество более чем с 20 отечественными и международными организациями, подписав меморандумы о взаимопонимании. Такое партнёрство играет важную роль в обеспечении соответствия исследований международным стандартам и повышении их качества.