Халқаро конференцияни Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси Ҳалилилло Турахужаев кириш сўзи билан очиб берди.
10 Октябрь 2025 10:00 1109 Чоп этиш
Қўмита раиси ўз кириш сўзида қуйдагиларга тўхталиб ўтди: рақамли бозорларни тартибга солиш соҳасида халқаро тажрибани ўрганиш ва замонавий механизмларни жорий этишнинг муҳимлигини таъкидлади. Шунингдек, рақамли платформалар бугунги кунда нафақат иқтисодиётда, балки жамият ҳаётида ҳам муҳим ўрин тутишини қайд этиб, уларни адолатли ва рақобатбардош муҳитда ривожлантириш учун ишончли ҳуқуқий асос зарурлигини алоҳида эътироф этди.
Конференциянинг биринчи кунида:
“Рақамли бозорларда рақобат ҳуқуқи: илғор тажрибалар”;
“Рақамли бозорларда сунъий интеллектнинг рақобат ва бозор кучига таъсирининг аҳмияти”;
“Рақамли бозорларда интеграцияни назорат қилиш - экотизимларни бирлаштириш ҳолати”мавзуларида панель сессиялари бўлиб ўтади.
Халқаро анжуман Ўзбекистонда рақамли бозорларни тартибга солишнинг замонавий механизмларини жорий этиш ва рақобат сиёсатини янада ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.

The international conference was inaugurated with a welcoming speech by Khalilillo Turakhodjaev Chairman, of Competition Promotion and Сonsumer protection Committee of the Republic of Uzbekistan.
10 October 2025 10:00 1681 Print
In his opening remarks, the Chairman emphasized the importance of studying international experience in the field of digital market regulation and the implementation of modern regulatory mechanisms. He also highlighted that digital platforms today play a vital role not only in the economy but also in broader societal life, noting the necessity of establishing a robust legal framework to ensure their development within a fair and competitive environment.
On the first day of the conference, a series of panel sessions will be held on the following topics:
“Competition Law in Digital Markets: A Recap of Best Practices”
“Emerging Influence of AI on Competition and Market Power in Digital Markets”
“Merger Control in Digital Markets – the Case of Ecosystem Mergers”
This international conference will play an important role in introducing modern mechanisms of digital market regulation in Uzbekistan and further advancing competition policy.