Халқаро конференцияни Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси Ҳалилилло Турахужаев кириш сўзи билан очиб берди.
10 Октябрь 2025 10:00 1109 Чоп этиш
Қўмита раиси ўз кириш сўзида қуйдагиларга тўхталиб ўтди: рақамли бозорларни тартибга солиш соҳасида халқаро тажрибани ўрганиш ва замонавий механизмларни жорий этишнинг муҳимлигини таъкидлади. Шунингдек, рақамли платформалар бугунги кунда нафақат иқтисодиётда, балки жамият ҳаётида ҳам муҳим ўрин тутишини қайд этиб, уларни адолатли ва рақобатбардош муҳитда ривожлантириш учун ишончли ҳуқуқий асос зарурлигини алоҳида эътироф этди.
Конференциянинг биринчи кунида:
“Рақамли бозорларда рақобат ҳуқуқи: илғор тажрибалар”;
“Рақамли бозорларда сунъий интеллектнинг рақобат ва бозор кучига таъсирининг аҳмияти”;
“Рақамли бозорларда интеграцияни назорат қилиш - экотизимларни бирлаштириш ҳолати”мавзуларида панель сессиялари бўлиб ўтади.
Халқаро анжуман Ўзбекистонда рақамли бозорларни тартибга солишнинг замонавий механизмларини жорий этиш ва рақобат сиёсатини янада ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.

Председатель Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан Халилилло Турахужаев выступил с приветственной речью на Международной конференции.
10 Октября 2025 10:00 1449 Распечатать
В своём вступительном обращении председатель Комитета отметил важность изучения международного опыта в сфере регулирования цифровых рынков и внедрения современных механизмов регулирования. Он также подчеркнул, что цифровые платформы сегодня играют значительную роль не только в экономике, но и в общественной жизни, особо отметив необходимость формирования надёжной правовой базы, обеспечивающей их развитие в справедливой и конкурентной среде.
В первый день конференции состоится серия панельных сессий, посвящённых следующим темам:
«Конкурентное право на цифровых рынках: передовая практика»,
«Формирование влияния искусственного интеллекта на конкуренцию и рыночную силу в цифровых рынках»,
«Контроль интеграции на цифровых рынках: объединение экосистем».
Данный международный семинар имеет важное значение для внедрения современных механизмов регулирования цифровых рынков и дальнейшего развития конкурентной политики в Узбекистане.