13 Июнь 2025 16:03 2675 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев бошчилигида Тошкент давлат иқтисодиёт университети профессор ўқитувчилари ва илмий ходимлари ўртасида  “Илм фан ва амалиёт интеграцияси” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбир қатнашчилари рақобат муҳитини баҳолаш, бозорларга киришдаги тўсиқларни бартараф этиш, давлат харидлари ва табиий монополияларни ислоҳ қилиш, минтақавий иқтисодиётни ривожлантиришда рақобат муҳитини ривожлантириш имкониятларини аниқлаш каби йўналишларда илмий ва амалий масалаларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, томонлар рақобатбардошлик индекси, асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари нархларини прогноз қилишда эконометрик усуллардан кенг фойдаланиш, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда грант лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг барча йўналишларида илмий фаолиятни кенгайтириш бўйича ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар.

Интеграция науки и практики
Под руководством директора Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по развитию конкуренции Олимжон Жумаева был организован круглый стол на тему «Интеграция науки и практики» с участием профессорско-преподавательского состава и научных сотрудников Ташкентского государственного экономического университета.
Участники мероприятия обсудили научные и практические вопросы по таким направлениям, как оценка конкурентной среды, устранение барьеров для входа на рынки, реформирование государственных закупок и естественных монополий, а также выявление возможностей для развития конкурентной среды в целях содействия региональной экономике.
Кроме того, стороны договорились о сотрудничестве в области расширения использования эконометрических методов для прогнозирования цен на основные виды продовольственных товаров, реализации грантовых проектов в партнерстве с международными организациями, а также расширения научной деятельности во всех направлениях развития конкуренции и защиты прав потребителей.