13 Июнь 2025 16:03 2675 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев бошчилигида Тошкент давлат иқтисодиёт университети профессор ўқитувчилари ва илмий ходимлари ўртасида  “Илм фан ва амалиёт интеграцияси” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбир қатнашчилари рақобат муҳитини баҳолаш, бозорларга киришдаги тўсиқларни бартараф этиш, давлат харидлари ва табиий монополияларни ислоҳ қилиш, минтақавий иқтисодиётни ривожлантиришда рақобат муҳитини ривожлантириш имкониятларини аниқлаш каби йўналишларда илмий ва амалий масалаларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, томонлар рақобатбардошлик индекси, асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари нархларини прогноз қилишда эконометрик усуллардан кенг фойдаланиш, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда грант лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг барча йўналишларида илмий фаолиятни кенгайтириш бўйича ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар.

Integration of Science and Practice
A roundtable discussion on the topic “Integration of Science and Practice” was organized under the leadership of Olimjon Jumaev, Director of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under the Competition Committee, with the participation of professors, lecturers, and researchers of the Tashkent State University of Economics.
Participants discussed the assessment of the competitive environment, elimination of barriers to competition in markets, reform of public expenditures and natural monopolies, the role and importance of competition in the development of economic sectors, and the scientific and practical aspects of promoting competition.
The parties also agreed to cooperate on the development of a competitiveness index, the extensive use of econometric methods to forecast prices of essential food products, the implementation of grant projects in collaboration with international organizations, and the expansion of scientific activities in all areas related to promoting competition and protecting consumer rights.