9 Июнь 2025 12:55 2700 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев жорий йилнинг 5-6 июнь кунлари Берген рақобат ҳуқуқи ва иқтисодиёти маркази (Bergen Center for Competition Law and Economics, BECCLE) томонидан ташкил этилган 9-йиллик Рақобат сиёсати конференциясида «Bergen Competition Policy Conference 2025» иштирок этди.
Мазкур конференцияда рақамли бозорларни тартибга солиш, устун мавқени суиистеъмол қилишга қарши курашиш, монополияга қарши механизмларнинг ижтимоий ва меҳнат сиёсати билан ўзаро алоқаси масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Конференцияда халқаро экспертлар, етакчи университетлар ва илмий-тадқиқот марказлари (Норвегия Иқтисодиёт мактаби, Пенсилвания университети ҳузуридаги Кэри юридик мактаби, Тулуза иқтисодиёт мактаби), шунингдек, Европа комиссияси ва AҚШ Федерал савдо комиссияси каби ташкилотлар иштирок этдилар.

International Cooperation
Olimjon Jumaev, Director of the Competition Policy and Consumer Rights Research Center under Competition Committee, took part in the 9th annual competition Policy conference "Bergen Competition Policy Conference 2025" on June 5-6 of this year, organized by the Bergen Center for Competition Law and Economics (BECCLE).
During the event, special attention was paid to the regulation of digital markets, the fight against abuse of dominance, as well as the interaction of antimonopoly mechanisms with social and labor policies.
The participants included a wide range of international experts and representatives of leading universities and research centers (The Norwegian School of Economics, The Carey Law School at the University of Pennsylvania, The Toulouse School of Economics), as well as regulatory authorities, including the European Commission and the USA Federal Trade Commission.