9 Июнь 2025 12:55 2700 Чоп этиш
Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази директори Олимжон Жумаев жорий йилнинг 5-6 июнь кунлари Берген рақобат ҳуқуқи ва иқтисодиёти маркази (Bergen Center for Competition Law and Economics, BECCLE) томонидан ташкил этилган 9-йиллик Рақобат сиёсати конференциясида «Bergen Competition Policy Conference 2025» иштирок этди.
Мазкур конференцияда рақамли бозорларни тартибга солиш, устун мавқени суиистеъмол қилишга қарши курашиш, монополияга қарши механизмларнинг ижтимоий ва меҳнат сиёсати билан ўзаро алоқаси масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Конференцияда халқаро экспертлар, етакчи университетлар ва илмий-тадқиқот марказлари (Норвегия Иқтисодиёт мактаби, Пенсилвания университети ҳузуридаги Кэри юридик мактаби, Тулуза иқтисодиёт мактаби), шунингдек, Европа комиссияси ва AҚШ Федерал савдо комиссияси каби ташкилотлар иштирок этдилар.

Международное сотрудничество
Директор Центра исследований конкурентной политики и прав потребителей при Комитете по конкуренции Олимжон Жумаев 5–6 июня текущего года принял участие в 9-ой ежегодной конференции по конкурентной политике «Bergen Competition Policy Conference 2025», организуемой Бергенским центром конкурентного права и экономики (Bergen Center for Competition Law and Economics, BECCLE).
В ходе мероприятия особое внимание было уделено вопросам регулирования цифровых рынков, борьбе со злоупотреблением доминирующим положением, а также взаимодействию
антимонопольных механизмов с социальной и трудовой политикой.
Состав участников охватил широкий круг международных экспертов и представителей ведущих университетов и научно-исследовательских центров (Норвежская школа экономики, Юридическая школа имени Кэри при Пенсильванском университете, Тулузская школа экономики), а также регулирующих органов, включая Европейскую комиссиюи Федеральную торговую комиссию США.