Марказ томонидан Олий таълим муассасалари ходимларини рақобат сиёсати бўйича ўқитиш ва малакасини оширишга қаратилган навбатдаги ўқув курси ташкил этилди
29 Апрель 2025 13:56 866 Чоп этиш
Ушбу курс давомида иштирокчилар қуйидаги асосий мавзулар юзасидан назарий ва амалий билимларга эга бўлдилар:
⏺“Рақобат тўғрисида”ги Қонуннинг асосий тамойиллари;
⏺Устун мавқе, монополия ва табиий монополиялар;
⏺Инсофсиз рақобат ҳолатлари ва картель келишувлари;
⏺Давлат харидлари ва тендер жараёнларида рақобатга оид қонунбузарликлар;
⏺Рақамли платформаларнинг бозордаги ҳукмрон мавқеини баҳолаш;
⏺Биржа савдоларидаги манипуляция ва ҳуқуқий жавобгарлик.
Маърузаларни соҳада катта тажрибага эга мутахассислар – қўмита масъуллари ва юридик доира вакиллари олиб борди.
Амалий мисоллар, мутахассислар билан очиқ мулоқот ва тест синовлари орқали ўқув жараёни янада самарали ўтди.
Мазкур курс рақобат муҳитини такомиллаштириш, давлат идоралари ва бизнес субъектлари ўртасидаги ўзаро муносабатларда шаффофлик ва қонунийликни таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.

The Center organized another training course aimed at training and improving the qualifications of employees of higher education institutions on competition policy issues
29 April 2025 13:56 1168 Print
During this course, participants received theoretical and practical knowledge on the following key topics:
⏺ Basic principles of the Law "On Competition";
⏺ Dominant position, monopolies and natural monopolies;
⏺ Unfair competition and cartel agreements;
⏺ Violations of antitrust legislation in the process of public procurement and tenders;
⏺ Evaluation of the dominant position of digital platforms in the market;
⏺ Manipulation in exchange trading and legal liability.
The lectures were given by specialists with extensive practical experience - responsible employees of the Committee and representatives of legal circles.
The educational process became even more effective thanks to practical examples, open dialogue with experts and test assignments.
This course contributes to the improvement of the competitive environment, ensuring transparency and legality in the relationship between government agencies and business entities.