Марказ томонидан Олий таълим муассасалари ходимларини рақобат сиёсати бўйича ўқитиш ва малакасини оширишга қаратилган навбатдаги ўқув курси ташкил этилди
29 Апрель 2025 13:56 866 Чоп этиш
Ушбу курс давомида иштирокчилар қуйидаги асосий мавзулар юзасидан назарий ва амалий билимларга эга бўлдилар:
⏺“Рақобат тўғрисида”ги Қонуннинг асосий тамойиллари;
⏺Устун мавқе, монополия ва табиий монополиялар;
⏺Инсофсиз рақобат ҳолатлари ва картель келишувлари;
⏺Давлат харидлари ва тендер жараёнларида рақобатга оид қонунбузарликлар;
⏺Рақамли платформаларнинг бозордаги ҳукмрон мавқеини баҳолаш;
⏺Биржа савдоларидаги манипуляция ва ҳуқуқий жавобгарлик.
Маърузаларни соҳада катта тажрибага эга мутахассислар – қўмита масъуллари ва юридик доира вакиллари олиб борди.
Амалий мисоллар, мутахассислар билан очиқ мулоқот ва тест синовлари орқали ўқув жараёни янада самарали ўтди.
Мазкур курс рақобат муҳитини такомиллаштириш, давлат идоралари ва бизнес субъектлари ўртасидаги ўзаро муносабатларда шаффофлик ва қонунийликни таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.

Центром был организован очередной учебный курс, направленный на обучение и повышение квалификации сотрудников высших учебных заведений по вопросам конкурентной политики
29 Апреля 2025 13:56 666 Распечатать
Во время данного курса участники получили теоретические и практические знания по следующим ключевым темам:
⏺ Основные принципы Закона «О конкуренции»;
⏺ Доминирующее положение, монополии и естественные монополии;
⏺ Недобросовестная конкуренция и картельные соглашения;
⏺ Нарушения антимонопольного законодательства в процессе государственных закупок и тендеров;
⏺ Оценка доминирующего положения цифровых платформ на рынке;
⏺ Манипуляции на биржевых торгах и юридическая ответственность.
Лекции проводили специалисты с большим практическим опытом – ответственные сотрудники Комитета и представители юридических кругов.
Учебный процесс стал еще более эффективным благодаря практическим примерам, открытому диалогу с экспертами и тестовым заданиям.
Данный курс способствует совершенствованию конкурентной среды, обеспечению прозрачности и законности во взаимоотношениях между государственными органами и субъектами бизнеса.