29 Январь 2025 17:26 1634 Чоп этиш
Жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб Республикада рецептсиз дори воситалари ва тиббий буюмларнинг нарх чекловлари бекор қилинади. Шу билан бирга, рецепт бўйича дорилар учун ушбу чекловлар сақланиб қолади.
Бугунги кунда рецептсиз дорилар учун максимал устама дистрибюторлар учун 15% ва дорихоналар учун 20% ни ташкил етади. Бироқ, белгиланган устама туфайли дори-дармонларнинг ноқонуний олиб кирилиши кўпаймоқда ва ҚҚС имтиёзлари бекор қилингандан сўнг, унинг бозордаги улуши янада ошиши мумкин. Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28.01.2025-йилдаги "Фармацевтика тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ПФ-13-сон Фармони билан рецептсиз дори воситалари ва тиббиёт буюмларига қўйилган барча нарх чекловлари бекор қилинди.

Цены на безрецептурные лекарства не будут регулироваться
С 1 апреля текущего года в Республике отменяются ценовые ограничения на безрецептурные лекарства и медицинские изделия. При этом для рецептурных лекарств данные ограничения останутся.
Сегодня максимальная наценка на безрецептурные препараты составляет 15% для дистрибьюторов и 20% для аптек. Однако из-за установленной наценки возрастает нелегальный завоз лекарств, а после отмены льгот по НДС его доля на рынке может вырасти ещё больше. В этой связи Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускоренному развитию фармацевтической отрасли» № ПФ-13 от 28.01.2025 г. отменяет все ценовые ограничения на безрецептурные лекарства и медицинские изделия.