29 Январь 2025 17:26 1634 Чоп этиш
Жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб Республикада рецептсиз дори воситалари ва тиббий буюмларнинг нарх чекловлари бекор қилинади. Шу билан бирга, рецепт бўйича дорилар учун ушбу чекловлар сақланиб қолади.
Бугунги кунда рецептсиз дорилар учун максимал устама дистрибюторлар учун 15% ва дорихоналар учун 20% ни ташкил етади. Бироқ, белгиланган устама туфайли дори-дармонларнинг ноқонуний олиб кирилиши кўпаймоқда ва ҚҚС имтиёзлари бекор қилингандан сўнг, унинг бозордаги улуши янада ошиши мумкин. Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28.01.2025-йилдаги "Фармацевтика тармоғини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ПФ-13-сон Фармони билан рецептсиз дори воситалари ва тиббиёт буюмларига қўйилган барча нарх чекловлари бекор қилинди.

Over-the-counter drug prices will not be regulated
Starting from April 1 of this year, price restrictions on over-the-counter drugs and medical devices will be abolished in the Republic. However, these restrictions will remain for prescription drugs.
Today the maximum markup for over-the-counter drugs is 15% for distributors and 20% for pharmacies. However, due to the established markup, illegal importation of medicines may increase, and after the abolition of VAT benefits, its share in the market may grow even more. In this regard, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On Additional Measures for Accelerated Development of the Pharmaceutical Industry” No. PF-13 dated 28.01.2025 abolishes all price restrictions on over-the-counter drugs and medical devices.