26 Декабрь 2024 10:32 1152 Чоп этиш
“Европа Иттифоқининг Монополияга қарши регулятори Deutsche Bank ва Rabobankни давлат облигациялари бозорида картел келишувида иштирок этишда айблади”,-деб ёзади Reuters.
Кузатув органи маълумотларига кўра, ушбу икки банк 2005-2016-йилларда суверен, давлат томонидан таъминланган ва кафолатланган еврооблигациялар бўйича нархлар ва савдо стратегияларини мувофиқлаштирган.
Еврокомиссия иккала банкка ҳам тегишли айблов далолатномасини юборди. Монополияга қарши қонун ҳужжатларини бузганлик учун регулятор компанияларни глобал айланмасининг 10 фоизигача миқдорда жаримага тортиши мумкин. Еврокомиссия якуний қарор қабул қилгунга қадар банклар ёпиқ эшитувларда ва ёзма шаклда ўзларини ҳимоя қилишлари мумкин. Сўнгги йилларда Еврокомиссия ўнлаб банкларни назорат индексларини сохталаштирганлиги ва картелларда иштирок этганлиги учун миллионлаб евро миқдорида жаримага тортди.

Deutsche bank and Rabobank hit with EU antitrust charge over bond cartel
Reuters reports that the EU antitrust regulator has accused Deutsche Bank and Rabobank of participating in a cartel in the government bond market.
According to the watchdog, the two banks coordinated prices and trading strategies on sovereign, government-backed, and government-guaranteed Eurobonds between 2005 and 2016.
The European Commission has sent both banks a corresponding indictment. The regulator can fine the companies up to 10% of their global turnover for violating antitrust laws. Before the European Commission decides, the banks can defend themselves in closed hearings and writing. In recent years, the European Commission has fined more than a dozen banks millions of euros for falsifying benchmark indices and participating in cartels.