26 Декабрь 2024 10:32 1152 Чоп этиш
“Европа Иттифоқининг Монополияга қарши регулятори Deutsche Bank ва Rabobankни давлат облигациялари бозорида картел келишувида иштирок этишда айблади”,-деб ёзади Reuters.
Кузатув органи маълумотларига кўра, ушбу икки банк 2005-2016-йилларда суверен, давлат томонидан таъминланган ва кафолатланган еврооблигациялар бўйича нархлар ва савдо стратегияларини мувофиқлаштирган.
Еврокомиссия иккала банкка ҳам тегишли айблов далолатномасини юборди. Монополияга қарши қонун ҳужжатларини бузганлик учун регулятор компанияларни глобал айланмасининг 10 фоизигача миқдорда жаримага тортиши мумкин. Еврокомиссия якуний қарор қабул қилгунга қадар банклар ёпиқ эшитувларда ва ёзма шаклда ўзларини ҳимоя қилишлари мумкин. Сўнгги йилларда Еврокомиссия ўнлаб банкларни назорат индексларини сохталаштирганлиги ва картелларда иштирок этганлиги учун миллионлаб евро миқдорида жаримага тортди.

Обвинение Deutsche Bank и Rabobank в картельном сговоре
Антимонопольный регулятор ЕС обвинил Deutsche Bank и Rabobank в участии в картельном сговоре на рынке государственных облигаций, пишет Reuters.
По данным наблюдательного органа, эти два банка координировали цены и торговые стратегии по суверенным, обеспеченным и гарантированным государством еврооблигациям в 2005–2016 годах.
Еврокомиссия направила обоим банкам соответствующий обвинительный акт. За нарушение антимонопольного законодательства регулятор может оштрафовать компании на сумму до 10% от их глобального оборота. До того, как Еврокомиссия примет окончательное решение, банки могут защищать себя на закрытых слушаниях и в письменной форме. За последние годы Еврокомиссия оштрафовала более десятка банков на миллионы евро за фальсификацию контрольных индексов и участие в картелях.