Коррупцияга қарши комплаенс мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасининг 2024 йил учун тасдиқланган ички аудит йиллик режасига асосан жорий йилнинг 10 декабрь кунидан бошлаб Қўмитанинг Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармаси фаолиятини комплекс ўрганиш, амалий кўмак бериш ва иш фаолиятида аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича ҳудудий бошқарманинг фаолияти ўрганилмоқда.
Шу билан бир қаторда Қўмитанинг Ички аудит, коррупцияга қарши курашиш ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш бўлими бошлиғи А.Хакимов томонидан тизим ходимлари учун Коррупцияга қарши комплаенс мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Мазкур давра суҳбатида Коррупцияни келиб чиқишининг асосий сабаблари, механизмлари ва ҳодисалари, Халқаро асослар, воситалар, ўзаро боғлиқ мавзулар, манфаатлар тўқнашуви: таърифлар, мисоллар, амалий тадқиқотлар, Инсон ресурслари ва рискларни бошқариш бўйича алоҳида тўхталиб ўтилди.

Состоялся круглый стол по теме соблюдения антикоррупционного законодательства.
В соответствии с утвержденным годовым планом внутреннего аудита на 2024 год Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан, начиная с 10 декабря текущего года, проводится комплексное изучение деятельности Кашкадарьинского областного управления, оказывание практической помощи и устранение недостатков в ходе работы.
В это же время начальник Управления внутреннего аудита, противодействия коррупции и правоохранительной практики Комитета А. Хакимов провел круглый стол на тему «Соблюдение антикоррупционного законодательства работниками системы».
В ходе круглого стола обсуждались основные причины, механизмы и явления коррупции, международные основы, инструменты, взаимосвязанные темы, конфликты интересов: определения, примеры, практические исследования, а также управление человеческими ресурсами и рисками.