7,2 млрд сўмлик тендер савдолари ихтиёрий равишда бекор қилинди
Рақобат қўмитаси республикамизнинг ҳудудлар кесимида (Бухоро, Фарғона, Андижон, Жиззах, Навоий, Наманган,Сирдарё, Тошкент вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикаси) махсус ахборот порталидаги маълумотларга ва мурожаатларга асосан давлат буюртмачилари томонидан амалга оширилган харидларда қонун талабларига риоя қилинганлиги юзасидан мунтазам равишда мониторинг олиб бормоқда.
Жумладан,
Бухоро вилояти мисолида
Жондор туман тиббиёт бирлашмасининг 210 млн сўмлик;
Фарғона вилояти мисолида
Қува туман Тиббиёт бирлашмасининг 2 та 340 млн сўмлик;
Андижон вилояти мисолида
Андижон давлат тиббиёт институти академик лицейининг 212 млн сўмга яқин;
Жиззах вилояти мисолида
Республика тез тиббий ёрдам маркази Жиззах филиалининг 318 млн сўмдан ортиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси мисолида
Нукус шаҳар “Қум овул” МФЙнинг 257 млн сўмга яқин;
Сирдарё вилояти мисолида
«Сайхунобод туман йўллардан фойдаланиш корхонаси» ДМнинг 3 та 4,2 млрд сўмга яқин;
Навоий вилояти мисолида
Навоий вилояти ёшлар сиёсати ва спорт бош бошқармаси тасарруфидаги спортнинг ўйин турлари ва енгил атлетикага ихтисослаштирилган спорт мактабининг 3 та 1,1 млрд сўмлик;
Наманган вилояти мисолида
Наманган тумани мактабгача ва мактаб таълими бўлимининг 309 млн сўм ортиқ;
Тошкент вилояти мисолида
Бекобод шаҳар мактабгача ва мактаб таълими бўлимининг 283 млн сўмга яқин
бўлган энг яхши таклифларни танлаш савдоларида “Рақобат тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя қилинмаганлиги, яъни савдоларда рақобатни чеклайдиган ёки чеклашга олиб келиши мумкин бўлган ҳаракатлар аниқланган. Шунингдек, таҳлил қилинган давлат харидларида “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуннинг тегишли модда талаблари бузилганлик ҳолатлари аниқланди.
Рақобат қўмитасининг ўрганиш натижаларига кўра, юқоридаги қонунбузилиш ҳолатларини бартараф этиш мақсадида буюртмачилар томонидан танлов савдолари ихтиёрий равишда бекор қилинган.

Добровольно отменены тендеры на сумму 7,2 млрд сумов
Комитет по развитию конкуренции на регулярной основе осуществляет мониторинг соблюдения требований законодательства при закупках, осуществляемых государственными заказчиками в регионах нашей республики (Бухарская, Ферганская, Андижанская, Джизакская, Навоийская, Наманганская, Сырдарьинская, Ташкентская области и Республика Каракалпакстан) на основании поступивших сведений и заявлений. на специальном информационном портале.
Включая,
В случае Бухарской области
210 млн. сумов от Жандорского районного медицинского объединения;
На примере Ферганской области
2 единицы на сумму 340 млн. сумов от Кувинского районного медицинского объединения;
В случае Андижанской области
Академический лицей при Андижанском государственном медицинском институте имеет около 212 млн. сумов;
В случае Джизакской области
Более 318 млн сумов от Джизакского филиала Республиканского центра экстренной медицинской помощи;
В случае Республики Каракалпакстан
МФЮ «Кум аул» города Нукуса имеет около 257 млн. сумов;
В случае Сырдарьинской области
3 Государственного предприятия «Сайхунабадское районное дорожно-эксплуатационное предприятие» на сумму около 4,2 млрд. сумов;
В случае Навоийской области
3 спортивные школы по видам спорта и легкой атлетики при Навоийском областном управлении молодежной политики и спорта стоимостью 1,1 млрд. сумов;
В случае Наманганской области
Более 309 млн. сумов от Наманганского районного отдела дошкольного и школьного образования;
В случае Ташкентской области
Бекабадскому городскому отделу дошкольного и школьного образования выделено около 283 млн сумов
При проведении торгов по отбору лучших предложений выявлены несоответствия требованиям Закона «О конкуренции», то есть выявлены действия, которые ограничивали или могли привести к ограничению конкуренции в торгах. Также в проанализированных государственных закупках были выявлены нарушения требований соответствующей статьи Закона «О государственных закупках».
По результатам проверки Комитета по развитию конкуренции в целях устранения вышеуказанных нарушений торги были добровольно отменены заказчиками.