Донни қайта ишловчи корхонага нисбатан қонун бузилиш ҳолати юзасидан тегишли таъсир чораси кўрилди
Рақобат қўмитаси Хоразм вилояти ҳудудий бошқармасининг тегишли буйруғига асосан, донни қайта ишловчи корхонада 2022-2023 йиллар ва 2024 йилнинг 1 октябригача бўлган фаолияти давомида Ўзбекистон Республикасининг “Рақобат тўғрисида”ги Қонуни ва Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 18 мартдаги 170-сонли қарорининг 2-иловаси ва 2023 йил 29 декабрдаги 722-сонли қарори (28.10.2010-йилдаги 239-сонли қарорининг 1-иловаси) билан тасдиқланган Низомлар ҳамда соҳани тартибга солувчи бошқа қонуности ҳужжатлари талабларига риоя этилиши юзасидан ўрганиш ва текшириш ишлари ўтказилди.
Ўтказилган ўрганиш давомида, корхона томонидан 2024 йилнинг май ойи учун тасдиқланган графикка асосан буғдой уни маҳсулоти биржа савдоларига белгиланган ҳажмлардан кам миқдорларда қўйилганлиги ҳамда 3 та ҳолатда (9 тонна омухта ем ҳамда 10 тонна буғдой уни маҳсулоти) бекор қилинган битимлар бўйича маҳсулотлар ҳажмларини биржа савдоларига такроран қўйилмаганлик ҳолатлари аниқланиб, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 18.03.2020 йилдаги 170-сонли қароридаги Низом талабларига риоя қилинмаганлиги маълум бўлди.
Бундан ташқари, корхона томонидан дон етиштирувчи хўжаликларга тарқатилган уруғлик буғдойни тасдиқланган нархларда сотилиши ўрганиб чиқилганда, уруғлик буғдой нархи юқори қўлланилганлиги аниқланиб, бунда 2023 йилда амалда бўлган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 28.10.2010 йилдаги 239-сонли қарори билан тасдиқланган Низом талабларига риоя қилинмаганлиги маълум бўлди.
Юқоридагиларга асосан донни қайта ишловчи корхона томонидан, “Рақобат тўғрисида”ги Қонунининг 29-моддаси ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 18.03.2020 йилдаги 170-сонли қарори билан тасдиқланган Низомнинг 6-банди, 7-банди, 311-банди ҳамда 28.10.2010 йилдаги 239-сонли қарорининг 1-иловаси билан тасдиқланган (қонунбузилиш содир қилинган даврда амалда бўлган) Низомнинг 36-банди талаблари бузилган деб топилди. Ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан корхонага нисбатан белгиланган тартибда иш қўзғатилиб, натижаси юзасидан молиявий жарима қўллаш ҳақида қарор қабул қилинди.

Grain processing company has been prosecuted for violation of the law
According to the relevant order of the Territorial Department of the Competition Committee of the Khorezm Region, the grain processing enterprise is subject to the provisions of Annex 2 to the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Competition’ and Cabinet of Ministers Decree No. 170 of 18 March 2020 and Annex 2 to the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Competition’ and Cabinet of Ministers Decree No. 170 of 18 March 2020 during the period of its activity in 2022-2023 and until 1 October 2024. Examination and verification of compliance with the requirements of the Regulations and other regulatory documents governing activities in the industry approved by Resolution No. 722 of 29 December 2010 (Annex 1 to Resolution No. 239 of 29 October 2010) were carried out. 28, 2010).
In the course of the investigation it was established that the enterprise according to the approved schedule for May 2024 placed wheat flour products on the exchange in the amount less than the established volumes, and in 3 cases (mixed fodder 9 tons and wheat 10 tons) flour products), the volumes of products under cancelled transactions were not placed on the exchange again. The circumstances were identified and it was established that the requirements of the Provision of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from 27.07.2014 № 170were not complied with. On 18 March 2020were not fulfilled.
In addition, during the inspection of the sale by the enterprise of seed wheat released to grain farms at approved prices, it was found that the price of seed wheat is set in excessive amounts, which is a violation of the requirements of the approved Regulation. Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from 28 October 2010 № 239, which comes into force from 2023.
Based on the above, the grain processing enterprise in accordance with Article 29 of the Law ‘On Competition’ and paragraphs 6, 7, 311 of the Regulations approved by the Cabinet of Ministers Decree No. 170 of 18 March 2020 and 28 October 2010 No. 239. Violations of the requirements of paragraph 36 of the Regulations (in force at the time of the violation), approved by Annex 1 to the decision, were established. The special commission of the regional department initiated a case against the company in accordance with the established procedure, based on the results of the consideration of which a decision was made to impose a material penalty.