Донни қайта ишловчи корхонага нисбатан қонун бузилиш ҳолати юзасидан тегишли таъсир чораси кўрилди
Рақобат қўмитаси Хоразм вилояти ҳудудий бошқармасининг тегишли буйруғига асосан, донни қайта ишловчи корхонада 2022-2023 йиллар ва 2024 йилнинг 1 октябригача бўлган фаолияти давомида Ўзбекистон Республикасининг “Рақобат тўғрисида”ги Қонуни ва Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 18 мартдаги 170-сонли қарорининг 2-иловаси ва 2023 йил 29 декабрдаги 722-сонли қарори (28.10.2010-йилдаги 239-сонли қарорининг 1-иловаси) билан тасдиқланган Низомлар ҳамда соҳани тартибга солувчи бошқа қонуности ҳужжатлари талабларига риоя этилиши юзасидан ўрганиш ва текшириш ишлари ўтказилди.
Ўтказилган ўрганиш давомида, корхона томонидан 2024 йилнинг май ойи учун тасдиқланган графикка асосан буғдой уни маҳсулоти биржа савдоларига белгиланган ҳажмлардан кам миқдорларда қўйилганлиги ҳамда 3 та ҳолатда (9 тонна омухта ем ҳамда 10 тонна буғдой уни маҳсулоти) бекор қилинган битимлар бўйича маҳсулотлар ҳажмларини биржа савдоларига такроран қўйилмаганлик ҳолатлари аниқланиб, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 18.03.2020 йилдаги 170-сонли қароридаги Низом талабларига риоя қилинмаганлиги маълум бўлди.
Бундан ташқари, корхона томонидан дон етиштирувчи хўжаликларга тарқатилган уруғлик буғдойни тасдиқланган нархларда сотилиши ўрганиб чиқилганда, уруғлик буғдой нархи юқори қўлланилганлиги аниқланиб, бунда 2023 йилда амалда бўлган Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 28.10.2010 йилдаги 239-сонли қарори билан тасдиқланган Низом талабларига риоя қилинмаганлиги маълум бўлди.
Юқоридагиларга асосан донни қайта ишловчи корхона томонидан, “Рақобат тўғрисида”ги Қонунининг 29-моддаси ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 18.03.2020 йилдаги 170-сонли қарори билан тасдиқланган Низомнинг 6-банди, 7-банди, 311-банди ҳамда 28.10.2010 йилдаги 239-сонли қарорининг 1-иловаси билан тасдиқланган (қонунбузилиш содир қилинган даврда амалда бўлган) Низомнинг 36-банди талаблари бузилган деб топилди. Ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан корхонага нисбатан белгиланган тартибда иш қўзғатилиб, натижаси юзасидан молиявий жарима қўллаш ҳақида қарор қабул қилинди.

В отношении предприятия по переработке зерна приняты соответствующие меры за нарушение законодательства
29 Ноября 2024 20:52 1106 Распечатать
Согласно соответствующему приказу Территориального управления Комитета по конкуренции Хорезмской области на зерноперерабатывающее предприятие в период его деятельности в 2022-2023 годах и до 1 октября 2024 года распространяются положения Приложения 2 к Закону Законом Республики Узбекистан «О конкуренции» и Постановлением Кабинета Министров № 170 от 18 марта 2020 года и Приложением 2 к Закону Республики Узбекистан «О конкуренции» и Постановлением Кабинета Министров № 170 от 18 марта 2020 года. Проведены изучение и проверка соблюдения требований Положения и иных нормативных документов, регулирующих деятельность в отрасли, утвержденных постановлением от 29 декабря 2010 года № 722 (Приложение 1 к постановлению от 29 октября 2010 года № 239). 28, 2010).
В ходе расследования установлено, что предприятие согласно утвержденному графику на май 2024 года размещало на бирже продукцию из пшеничной муки в количестве меньше установленных объемов, а в 3 случаях (комбикорм 9 тонн и пшеница 10 тонн) мучные изделия), объемы продукции по аннулированным сделкам повторно не размещались на бирже. Были выявлены обстоятельства и установлено, что требования Положения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27.07.2014 № 170 не были соблюдены. 18 марта 2020 года не были выполнены.
Кроме того, при проверке реализации предприятием семенной пшеницы, отпускаемой зерносеющим хозяйствам по утвержденным ценам, выявлено, что цена на семенную пшеницу установлена ​​в завышенных размерах, что является нарушением требований утвержденного Положения. Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 октября 2010 года № 239, вступающим в силу с 2023 года.
На основании вышеизложенного, зерноперерабатывающее предприятие в соответствии со статьей 29 Закона «О конкуренции» и пунктами 6, 7, 311 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров № 170 от 18 марта 2020 года, и от 28 октября 2010 г. № 239. Установлены нарушения требований пункта 36 Правил (действовавших на момент совершения нарушения), утвержденных приложением 1 к решению. Специальная комиссия областного управления возбудила в отношении предприятия дело в установленном порядке, по результатам рассмотрения которого принято решение о наложении материального взыскания.