“Payariq claster” МЧЖга нисбатан манипуляция ҳаракатларини содир этганлиги учун тегишли таъсир чораси қўлланилди
29 Ноябрь 2024 20:19 1306 Чоп этиш
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 18 мартдаги 170-сонли қарори билан тасдиқланган “Биржа савдоларида юқори ликвидли ва монопол турдаги маҳсулотларни сотиш тартиби тўғрисида”ги Низомига мувофиқ, Монополияга қарши курашиш органи доимий равишда биржа нархлари мониторингини ўтказиб бориши белгиланган.
Рақобат қўмитасининг Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан ўтказилган мониторнинг натижасида “PAYARIQ CLASTER” МЧЖ томонидан 2022 йилда 259.1 тн пахта ёғи, 890,5 тн пахта шроти ва 418,9 тн пахта шелухаси ҳамда 2023 йилда 2250.0 тн техник чигит маҳсулотлари тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотилганлиги аниқланди.
Шунингдек, кластер корхона томонидан 2022-2023 йиллар давомида пахта ҳосилидан олинган пахта ёғи, пахта шроти ва пахта шелухаси маҳсулотларини биржа савдоларига қўймасдан тўғридан-тўғри сотилиши натижасида ушбу маҳсулотлар биржа савдоларида шаклланган ўртача биржа котировка нархлари билан таққосланганда маҳсулот нархларини юқори қўллаш натижасида жами 1.9 млрд сўмга яқин миқдорда тафовут (фарқ) ҳолатлари аниқланди.
Юқорида аниқланган ҳолатларга мувофиқ Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармасининг Махсус комиссияси томонидан “Рақобат тўғрисида”ги Қонуннинг 29-моддаси ва Вазирлар Маҳкамасининг 170-сонли қарори билан тасдиқланган Низом талаблари бузилиши аломатлари билан “PAYARIQ CLASTER” МЧЖга нисбатан иш қўзғатилиб, натижаси юзасидан белгиланган тартибда тегишли таъсир чораси қўлланилди.
Шу билан биргаликда, қонунбузилиш ҳолатини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик бўйича бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилди.

В отношении ООО «Payariq claster» за манипуляционные действия были приняты соответствующие меры
В соответствии с Положением «О порядке реализации на биржевых торгах высоколиквидной и монопольно востребованной продукции», утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 марта 2020 года № 170, Антимонопольный орган обязан регулярно отслеживать биржевые цены.
В результате мониторинга, проведенного Самаркандским областным управлением Комитета по конкуренции, установлено, что в 2022 году ООО «PAYARIQ CLASTER» реализовано 259,1 тонн хлопкового масла, 890,5 тонн хлопкового шрота и 418,9 тонн хлопковой шелухи, а в 2022 году – 2250,0 тонн технической семенной продукции в 2023 году по прямым договорам.
Также в результате прямой реализации хлопкового масла, хлопкового шрота и продукции из хлопковой лузги, полученных от сбора хлопка предприятиями кластера в 2022-2023 годах без размещения их на бирже, общий объем данной продукции увеличился на 1,9 млрд. сумов в результате более высокого применения цен на продукцию по сравнению со средними биржевыми котировочными ценами, сформированными на бирже. Выявлены отдельные расхождения.
В связи с вышеизложенными обстоятельствами Специальной комиссией Самаркандской областной администрации возбуждено дело в отношении ООО «PAYARIQ CLASTER» по признакам нарушения требований Положения, утвержденного статьей 29 Закона «О конкуренции» и Постановлением Кабинета Министров № 170, и в установленном порядке приняты соответствующие санкции.
Одновременно выдано обязательное к исполнению предписание об устранении нарушения и недопущении его впредь.