“Payariq claster” МЧЖга нисбатан манипуляция ҳаракатларини содир этганлиги учун тегишли таъсир чораси қўлланилди
29 Ноябрь 2024 20:19 1306 Чоп этиш
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 18 мартдаги 170-сонли қарори билан тасдиқланган “Биржа савдоларида юқори ликвидли ва монопол турдаги маҳсулотларни сотиш тартиби тўғрисида”ги Низомига мувофиқ, Монополияга қарши курашиш органи доимий равишда биржа нархлари мониторингини ўтказиб бориши белгиланган.
Рақобат қўмитасининг Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан ўтказилган мониторнинг натижасида “PAYARIQ CLASTER” МЧЖ томонидан 2022 йилда 259.1 тн пахта ёғи, 890,5 тн пахта шроти ва 418,9 тн пахта шелухаси ҳамда 2023 йилда 2250.0 тн техник чигит маҳсулотлари тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотилганлиги аниқланди.
Шунингдек, кластер корхона томонидан 2022-2023 йиллар давомида пахта ҳосилидан олинган пахта ёғи, пахта шроти ва пахта шелухаси маҳсулотларини биржа савдоларига қўймасдан тўғридан-тўғри сотилиши натижасида ушбу маҳсулотлар биржа савдоларида шаклланган ўртача биржа котировка нархлари билан таққосланганда маҳсулот нархларини юқори қўллаш натижасида жами 1.9 млрд сўмга яқин миқдорда тафовут (фарқ) ҳолатлари аниқланди.
Юқорида аниқланган ҳолатларга мувофиқ Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармасининг Махсус комиссияси томонидан “Рақобат тўғрисида”ги Қонуннинг 29-моддаси ва Вазирлар Маҳкамасининг 170-сонли қарори билан тасдиқланган Низом талаблари бузилиши аломатлари билан “PAYARIQ CLASTER” МЧЖга нисбатан иш қўзғатилиб, натижаси юзасидан белгиланган тартибда тегишли таъсир чораси қўлланилди.
Шу билан биргаликда, қонунбузилиш ҳолатини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик бўйича бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилди.

Appropriate measures were taken against Payariq claster LLC for manipulation
In accordance with the Regulation ‘On the procedure for the sale of highly liquid and monopolistically demanded products at exchange trading’, approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on 18 March 2020 № 170, the Antimonopoly Agency is obliged to regularly monitor exchange prices.
As a result of monitoring conducted by the Samarkand Regional Department of the Competition Committee, it was found that "PAYARIQ CLASTERLLC sold 259.1 tonnes of cotton oil, 890.5 tonnes of cotton meal and 418.9 tonnes of cotton husk in 2022, and 2,250.0 tonnes of technical seed products in 2023 under direct contracts.
Also, as a result of direct sale of cotton oil, cotton meal and cotton husk products obtained from cotton harvesting by the cluster enterprises in 2022-2023 without placing them on the exchange, the total volume of these products increased by 1.9 billion soums as a result of higher application of prices for the products compared to the average exchange quotation prices formed on the exchange. Some discrepancies were revealed.
In connection with the above-mentioned circumstances, the Special Commission of Samarkand Regional Administration initiated a case against ‘PAYARIQ CLASTERLLC on the grounds of violation of the requirements of the Regulations approved by Article 29 of the Law ”On Competition’ and Resolution of the Cabinet of Ministers No. 170, and in accordance with the established procedure, appropriate sanctions were taken.
At the same time, a binding order was issued to eliminate the violation and prevent it in the future.