Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари марказида навбатдаги ўқув курслари бошланди
Жорий йилнинг 28 январь куни Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида навбатдаги ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган ўқув курслари бошланди.
Ўқув курсларида Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасининг ҳудудий бошқармаларидан ташриф буюрган бўлим бошлиқлари ўринбосарлари, бош юристконсульлар ва мутахасссислар иштирок этмоқда.
Мазкур ўқув курсларда биринчи кунида Ўзбекистон Республикасининг “Рақобат тўғрисида”ги Қонуни ва унинг мақсади, Рақобатни иқтисодиёт учун муҳимлиги, Инсофсиз рақобат ҳолатлари билан боғлиқ ишларни кўриб чиқиш ва белгиланган молиявий жавобгарликни қўллаш, устун мавқе, монополия ва табиий монополия асосий талаблари, уларни эътироф этиш мезонлари, ҳамда биржа савдоларида рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясининг олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.
Ўқув курслари давомида Биржа савдоларида манипуляция ҳаракатлари ва турлари ҳамда уни содир этганлик учун жавобгарлик ва ҳуқуқий чоралар ҳамда Давлат томонидан хўжалик юритувчи субъектларга давлат ёрдами, хусусан солиқ ва божхона имтиёзлари, субсидиялар, эксклюзив ҳуқуқлар тақдим этишнинг ўзига хос хусусиятлари ҳақида тингловчиларга тушунтириб ўтиш белгиланган.

В Центре исследований конкурентной политики и прав потребителей начались очередные обучающие курсы
28 января текущего года Центр исследований конкурентной политики и прав потребителей начал проводить обучающие курсы по теме «Приведение деятельности государственных органов и субъектов предпринимательства в соответствие с требованиями конкурентного законодательства», направленные на повышение квалификации сотрудников следующих организаций и дальнейшее совершенствование их знаний и потенциала в этой области.
В учебных курсах принимают участие приглашенные заместители начальников управлений, главные юрисконсульты, специалисты территориальных управлений Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан.
В первый день данных учебных курсов были рассмотрены Закон Республики Узбекистан «О конкуренции» и его цель, значение конкуренции для экономики, рассмотрение дел, связанных с недобросовестной конкуренцией и применение установленной финансовой ответственности, основные требования доминирующего положения, монополии и естественной монополии, критерии их признания, а также даны подробные разъяснения о действиях, ограничивающих конкуренцию и препятствующих манипулированию ценами на биржевых торгах, и нормативно-правовой базе биржевой торговли. .
В ходе обучающих курсов планируется разъяснить слушателям виды и типы манипулирования на биржевых торгах, а также ответственность и меры правового воздействия за их совершение, а также особенности государственной помощи, оказываемой государством субъектам хозяйствования, в частности, налоговые и таможенные льготы, субсидии, исключительные права.