Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлардаги монополияга қарши комплаенс фаолиятига масъул ходимлар учун ўқув курси ташкил этилди
21 Август 2024 17:00 1115 Чоп этиш
Жорий йилнинг 19-21 август кунлари Марказ томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган ўқув курслари бўлиб ўтди.
Мазкур курсларда республикадаги йирик корхоналар “Ўзбекистон аккредитация маркази” ДУК “Тошкентбошпланлити” ДУК, “Хоразм шакар” МЧЖ, “Максам-Чирчиқ” АЖ, “Бухоро нефтини қайта ишлаш заводи” МЧЖ, “Махсустранс” ДУК, “Аммофос-Максам” АЖ, “Автоoйна” МЧЖ, “Навоиазот” АЖ, “Ягона умумреспублика процессинг маркази” МЧЖ, “Ўзбекистон республика товар-хомашё биржаси” АЖ, “Ангрен шакар” МЧЖ, “Ўзбекистон республика валюта биржаси” АЖ, “Veolia Energy Tashkent” МЧЖ ХК, “Алоқабанк” АТБларнинг монополияга қарши комплаенс бўйича масъул ходимлари иштирок этди.
Ўқув курслари доирасида иштирокчиларга Қўмита раиси ўринбосари Ф.Карабаев ҳамда бошқа масъул ходимлар томонидан:

Training for employees responsible for ensuring compliance with antitrust legislation in government agencies and business entities
21 August 2024 17:00 891 Print
On August 19-21 of this year, the Center conducted training courses on the topic of “Bringing the activities of government agencies and business entities into compliance with the requirements of competition legislation,” aimed at improving the qualifications of employees of organizations and further improving their knowledge and potential in this area.
The courses were attended by employees of the antimonopoly compliance of the largest enterprises of the Republic: State Institution "Uzbek Accreditation Center", State Unitary Enterprise "Tashkentboshplanliti", LLC "Khorezm Shakar", JSC "Maksam-Chirchik", LLC "Bukhara Oil Refinery", State Unitary Enterprise "Makhsustrans", JSC "Ammofos-Maksam", LLC "Avtooyna", JSC "Navoiazot", LLC "All-Republican Processing Center "Yagona", JSC "Uzbek Republican Commodity and Raw Materials Exchange", LLC "Angren Shakar", JSC "Uzbek Republican Currency Exchange", LLC "Veolia Energy Tashkent", JSC "AlokaBank". As part of the courses, the Deputy Chairman of the Committee F. Karabaev and other responsible persons provided the participants with information on the following topics:
- The Law of the Republic of Uzbekistan "On Competition" and its purpose;
- The main conditions of dominance, monopoly and natural monopoly;
- The main requirements for compliance with antitrust legislation;
- Types and signs of unfair competition;
- Cartel agreements and their types;
- Dominance in the digital platform market and antitrust requirements for them;
- The procedure and requirements for the sale of highly liquid and monopoly products on stock exchanges
Upon completion of the training seminar, the participants were awarded special certificates of completion of the course.